Вчені знайшли “дитячі переноски” віком 4500 років, прикрашені зубами собак

У Німеччині на ділянці, яку готували для будівництва лінії електропередач, археологи виявили давнє поховання жінок і немовлят. За оцінками науковців, знахідка датується приблизно 4500 роками. Поряд із людськими останками дослідники натрапили на залишки незвичних дитячих переносок — шкіряних сумок, прикрашених собачими зубами. Про відкриття повідомляє Popular Science.
Знахідку зробили поблизу невеликого села в околицях Дрездена. У цьому районі й раніше знаходили поховання, проте нове відкриття вразило своєю науковою цінністю.
На думку археологів, воно допоможе краще зрозуміти соціальну структуру, гендерні ролі та практики виховання дітей у суспільствах пізнього неоліту — зокрема в культурі шнурової кераміки. Особливий інтерес викликали шкіряні сумки, оздоблені зубами собак. Хоча самі органічні матеріали не збереглися, вціліли декоративні елементи — зуби, викладені у вигляді візерунків, що нагадують черепицю на даху.
Кожна з таких сумок мала розмір приблизно 20 на 30 сантиметрів і містила до 350 зубів, переважно від собак, схожих на сучасних малих мюнстерлендерів. Дослідники припускають, що власницями цих предметів могли бути жінки з привілейованих верств суспільства, оскільки виготовлення таких речей вимагало високого рівня майстерності.
Розташування залишків сумок вказує на те, що їх носили спереду, перекинувши через тулуб. Багато з них на момент поховання містили дитячі останки. В одному випадку сумку залишили поряд із жінкою, яка, ймовірно, померла під час вагітності. Це, на думку науковців, свідчить, що “дитячі переноски” були “особистими, а не спадковими речами”.
За словами дослідників, ці предмети могли використовуватись не лише в ритуалах, а й у повсякденному житті. Крім того, кінцівки й голови деяких дітей були загорнуті в тканину, схожу на шарфи, оздоблені додатковими зубами. Імовірно, у доісторичних людей існувало уявлення, що такі прикраси мають захисну силу для немовлят. Археологічні роботи на місці триватимуть до кінця липня. Усі знайдені предмети будуть додатково досліджені, а згодом можуть поповнити музейні колекції.
