Верховна Рада продовжила строк добровільного повернення з СЗЧ

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що продовжує строк добровільного повернення військовослужбовців, які самовільно залишили частини (СЗЧ). Новим граничним терміном повернення встановлено 30 серпня 2025 року. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Законопроєкт №13177 передбачає, що під час воєнного стану військова служба для військових, які самовільно залишили частину, не призупиняється. Якщо ж військовослужбовець не повернувся до моменту припинення або скасування воєнного стану, служба призупиняється з наступного дня після його завершення.
Період відсутності не зараховується до строку служби, до вислуги у військовому званні та до вислуги років, які впливають на надбавки та пенсійне забезпечення. У цей час військовий не має права на виплати, забезпечення (грошове, продовольче, речове) та соціальні пільги. Те саме стосується і членів його родини — вони тимчасово втрачають право на пільги, які мали як родичі військовослужбовця.
Ті, хто повернувся з самовільного залишення частини, можуть за рішенням командира продовжити службу, навіть якщо щодо них уже відкрито кримінальне провадження.
Щоб запобігти хибному уявленню, що відсутність покарання означає відсутність наслідків, закон доповнює статтю 24 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу”. Згідно з новими положеннями, визначено, що вказаний період не враховується до вислуги років, строку військової служби чи пенсійного забезпечення, а також не надає права на будь-яке забезпечення чи пільги, встановлені законодавством.
Військовослужбовці, які до набрання чинності новим законом самовільно залишили військові частини або місця служби чи дезертирували, але військова служба яких була призупинена, можуть добровільно повернутися до відповідних підрозділів не пізніше 30 серпня 2025 року та висловити готовність продовжити службу.
У такому випадку командир (начальник) частини зобов’язаний протягом 72 годин з моменту прибуття особи поновити її на військовій службі, відновити дію контракту, а також забезпечити виплату грошового утримання й надання продовольчого, речового та іншого забезпечення. Від часу поновлення служби за військовослужбовцем знову закріплюються всі передбачені законом пільги й соціальні гарантії.