Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який дозволить карати журналістів за публічні згадки адвокатів поруч з клієнтами

Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт №12320, який передбачає адміністративну відповідальність журналістам за публічне ототожнення адвоката з його клієнтом. У Комітеті Верховної Ради з питань антикорупційної політики заявили про підготовку блокуючої постанови до цього законопроєкту. Про це повідомила голова комітету Анастасія Радіна.
За її словами, законопроєкт №12320 дозволяє притягати журналістів до адміністративної відповідальності “просто за згадку того, що певний адвокат представляв чи представляє інтереси певної особи”. Радіна пояснила, що в разі ухвалення закону за вислів на зразок “Віктор Сердюк — адвокат Віктора Януковича” журналіста можуть оштрафувати на суму від 3400 до 5100 гривень.
“А якщо це “порушення“ відбудеться повторно впродовж року — то від 10200 грн до 13600 грн. Ініціюватимуть штрафи самі адвокати”, — додала очільниця комітету.
Голова парламентського Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин охарактеризував законопроєкт як “реальний наступ на свободу слова”. Він також повідомив про намір звернутися до міжнародних партнерів з проханням оцінити документ. А якщо законопроєкт все ж підпишуть — звертатиметься до президента України з пропозицією накласти вето.
Законопроєкт №12320, зокрема, передбачає заборону публічного ототожнення адвоката і його клієнта, у тому числі через ЗМІ, журналістів та громадські організації. Автори ініціативи зазначають, що її мета — “створення реального та дієвого механізму захисту прав адвокатів та гарантій їх професійної діяльності, що на практиці буде сприяти реалізації конституційних прав громадян на професійну правничу допомогу”.
У пояснювальній записці зазначено, що наразі “особливої гостроти набула проблема порушення гарантій адвокатської діяльності, зокрема заборони ототожнення адвоката з клієнтом”.
На думку авторів законопроєкту, така ситуація виникла, серед іншого, через “різке зростання кількості” кримінальних правопорушень, пов’язаних із судовими справами щодо обмеження прав осіб, пов’язаних із Росією.
“Кожен такий факт викликає занепокоєння у суспільстві, що часто проєктується на адвокатів, які виконуючи свій професійний обов’язок здійснюють захист прав та законних інтересів своїх клієнтів”, — йдеться у пояснювальній записці.