Україна

Верховний Суд вирішив, що під час воєнного стану віросповідання не звільняє від служби в ЗСУ

Верховний Суд України постановив, що в умовах воєнного стану віросповідання не є підставою для звільнення громадян від військової служби. У рішенні, зокрема, розглядалася ситуація, що стосується віруючих Свідків Єгови, релігійні переконання яких забороняють їм брати участь у будь-якій формі військової служби. Про це повідомила пресслужба Верховного Суду.

Йшлося про кримінальне провадження, в межах якого чоловіка, який отримав повістку, було визнано винним у тому, що він без поважних причин не з’явився до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для проходження служби. Суди нижчих інстанцій засудили його за статтею 336 Кримінального кодексу України, призначивши покарання — три роки позбавлення волі.

Захист наполягав, що обвинувачений не з’явився до ТЦК через належність до релігійної громади Свідків Єгови, для якої заборона на військову службу є принциповою частиною віровчення. На думку захисника, через глибокі релігійні переконання його підзахисного притягнення до кримінальної відповідальності є недопустимим.

Суд зазначив, що Україна передбачила можливість проходження альтернативної (невійськової) служби у мирний час, і громадяни можуть скористатися такою опцією. Проте під час воєнного стану, в умовах мобілізації, «обов’язок захисту України покладається на всіх громадян України, незалежно від їхнього віросповідання».

У рішенні суду також наводиться практика Європейського суду з прав людини, в якій наголошується на важливості врахування «особливої суспільної потреби» у випадках, коли необхідно балансувати між виконанням обов’язків і свободою релігії. Водночас Верховний Суд підкреслив, що жодне з рішень ЄСПЛ не стосувалося обставин, подібних до тієї масштабної війни, яку сьогодні веде Україна, тому наявний правовий контекст суттєво відрізняється.

Пресслужба додала, що в Україні оголошено загальну мобілізацію осіб, які перебувають на військовому обліку. Йдеться не про строкову службу в мирний час, як у справах, що розглядав ЄСПЛ, а про мобілізацію в умовах війни. Суд дійшов висновку, що правовий режим воєнного стану в Україні є достатньо вагомою підставою для того, щоб вважати обов’язок проходження військової служби обов’язковим для всіх громадян, включно з представниками релігійних громад, таких як Свідки Єгови.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Армія РФ завдала удару по Полтаві, є влучання в житлову багатоповерхівку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку