Вибори в Грузії: проросійська партія “Грузинська мрія” святкує перемогу, опозиція повідомляє про тотальні фальсифікації

І знову вибори. Цього тижня вони відбулися в Грузії і не менш драматично, ніж в Молдові. Початкові результати, оприлюднені ЦВК, кардинально відрізнялися від екзит-полів, проведених західними соціологами, а голова однієї з опозиційних партій заявив, що вони вважають, що голосування було “вкрадено у грузинського народу”. Разом з тим, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан привітав партію “Грузинська мрія” з перемогою, не дочекавшись офіційних результатів виборів і не зважаючи на суперечливі дані екзит-полів.
Парламентські вибори, які західні медіа назвали вирішальними, відбулися в той час, коли грузинське суспільство перебуває на роздоріжжі між Європейським Союзом і Росією. Більшість суспільства прагне до конституційної мети – євроатлантичної інтеграції, але це прагнення ослаблене російським впливом не лише ззовні, а й зсередини – зусиллями від правлячої влади. Багато хто поставив ці вибори на один рівень із підтримкою Грузією незалежності від Радянського Союзу у 1991 році.
Електронне голосування і 5%-й бар’єр для партій
Парламентські вибори виявилися драматичними не лише за своєю суттю, але й за технологією проведення. Це були перші повністю пропорційні вибори в Грузії, а також перші електронні вибори, де близько 90% виборців мали змогу проголосувати за допомогою електронних пристроїв, встановлених на виборчих дільницях. Той факт, що це перші пропорційні вибори і для проходження до парламенту потрібно було подолати 5%-й бар’єр, підштовхнуло політичні партії до створення коаліцій. Крім того, чотири головні претенденти на подолання 5%-го бар’єру – серед яких три найвідоміші опозиційні коаліції, а також партія “За Грузію” – підписали ініційовану президентом “Грузинську хартію”. Це документ, що відображає зобов’язання держави забезпечити відкриті, чесні та прозорі вибори, які здатні підтримати демократичні принципи. У 2023 році хартія набула особливого значення через суспільні хвилювання, пов’язані із законом про іноземних агентів, що, за численними заявами від громадських організацій, гальмує демократичні процеси. Чинна президентка Грузії, Саломе Зурабішвілі, є відомою прихильницею європейської інтеграції та прозахідної політики. Вона активно просуває ідею вступу Грузії до Європейського Союзу та підтримує зміцнення зв’язків із європейськими державами. Наприклад, її турне по країнах ЄС для обговорення майбутнього членства Грузії викликало обурення правлячої партії “Грузинська мрія”, яка вважає її дії такими, що порушують конституцію країни, і навіть розпочала процес імпічменту за ці дії.
Партія “Грузинська мрія” демонструє проросійське спрямування, зокрема, прагнення уникати ескалації з Росією. Вона орієнтує виборців на “збереження миру” та не підтримує антиросійську риторику, хоча й стверджує, що поділяє прагнення народу до європейського майбутнього. Цей конфлікт між проєвропейськими поглядами президента і проросійським підходом партії ставить під загрозу євроінтеграцію країни. Хоча минулого грудня Грузія отримала статус кандидата на вступ до Європейського Союзу, цей процес наразі заморожений ЄС. Причиною стали побоювання щодо “відкату демократії” в країні. Особливе занепокоєння викликали законопроєкти, подібні до російських, зокрема так званий закон про “іноземний вплив”, спрямований на обмеження діяльності організацій, які отримують фінансування із західних країн. Про це можна докладніше прочитати у нашому матеріалі “Грузинський вступ до ЄС призупинено: як уряд підриває європейське майбутнє країни”.
За іронією долі, саме партія “Грузинська мрія” проклала шлях для отримання країною статусу кандидата на вступ у ЄС наприкінці 2023 року. Але протягом терміну перебування при владі партія зробила поворот і посилила свою позицію проти зближення із Євросоюзом.

Екзит-поли показали перемогу опозиції
Як тільки голосування закінчилося, два екзит-поли, проведені Edison і HarrisX для проопозиційних телеканалів, дали “Грузинській мрії” 40,9% і 42% голосів, а загальна сума чотирьох опозиційних груп склала 51,9% і 48%. Водночас опитування великого телеканалу “Імеді”, який підтримує уряд, дав “Грузинській мрії” 56%.
Через деякий час Центральна виборча комісія оприлюднила перші попередні результати, після чого опозиційні партії одностайно висловили свою незгоду. ЦВК зазнала критики за те, що вона була занадто близькою до уряду та поспішно проводила виборчу реформу напередодні виборів без відповідних консультацій.
За словами лідерів коаліції “Сильна Грузія”, вони не збираються погоджуватися з оголошеними результатами виборів. Як повідомила на брифінгу в офісі партії “Лело” одна з лідерів коаліції Ана Долідзе, вони “розлючені” тим, “що наважилася представити Центральна виборча комісія“. За її словами, результати, оголошені ЦВК, “не відображають волі грузинського народу“, і вони зроблять усе, щоб “захистити демократичний і європейський вибір грузинського народу“.
Ще один з лідерів коаліції Леван Цуцкірідзе пообіцяв, що вони продовжуватимуть боротися “всіма законними, демократичними способами” і “для порятунку демократії країни та європейського майбутнього” будуть використовувати “всі мирні, демократичні засоби“.
Бадрі Джапарідзе зауважив, що озвучені показники “не врахували волі громадян“, а результат був отриманий “за допомогою залякувань, маніпуляцій і незаконних шляхів“. За його словами, кожен отриманий голос зобов’язує боротися за їх захист.
“Єдність – Національний Рух” також висловила протест щодо оприлюднених ЦВК попередні результати парламентських виборів. Брифінг з цього приводу відбувся в центральному офісі “Єдності – Національного Руху”. Голова партії Тіна Бокучава заявила, що вони не збираються “визнавати вкрадені, фальсифіковані результати виборів“.
“Коаліція змін”, яка об’єднує три опозиційні партії, також не має наміру визнавати оприлюднені Центрвиборчкомом результати і говорить про існування масштабної схеми фальсифікації парламентських виборів.
Моніторингова місія заявила про тотальну фальсифікацію
Місцева моніторингова місія “Мій голос” заявила, що для фальсифікації парламентських виборів 2024 року була розроблена “складна схема“, тому вимагає скасувати офіційні результати.
Брифінг представника “Мого голосу” Лонди Толорая відбувся після того, як Центральна виборча комісія оприлюднила попередні офіційні результати, згідно з якими на виборах лідирує “Грузинська мрія”.
Толорая зазначив, що “день виборів пройшов на тлі серйозних і істотних порушень“. За його словами, “наприкінці дня стало очевидно, що різноманітні проблеми, виявлені під час моніторингу виборчого процесу, були частиною великої схеми, метою якої було змінити кінцевий результат виборів“.
Попередні результати, оприлюднені виборчою комісією, не відображають волевиявлення громадян Грузії», тому коаліція й надалі вимагатиме скасування результатів.
Вже відомо, що голосування супроводжувалося низкою інцидентів. Одну із виборчих дільниць закрили, а результати на ній скасували через підтверджений факт фальсифікації бюлетенів. Поблизу іншої дільниці у Тбілісі сталася масова бійка. Видання ВВС повідомляє про численні факти побиття опозиціонерів і насильство поряд з виборчими дільницями.
Напруження також виникло біля офісу опозиційної партії “Єдиний національний рух”, куди прибули активісти партії влади.
“Я не очікую, що грузини будуть терпіти фальсифікації виборів. Люди не будуть стояти осторонь, коли в них забирають майбутнє”, – заявила виданню “The Guardian” лідерка партії “Єдність – Національний Рух” Тіна Бокучава.