Все більше українців, які отримали захист в Литві, вирішують повернутися додому

З початку повномасштабної війни країни Балтії є чи не найбільш активними міжнародними захисниками України. Саме тому значна частка біженців розглядали Литву, Латвію та Естонію для отримання статусу тимчасового захисту. Утім, все частіше українці, які не змогли адаптуватися, або звикнути до життя за межами Батьківщини, вирішують повертатися.
Помітно збільшився показник повернення громадян з Литви. За рік кількість українців тут зменшилась на 10%.
На початку 2023 року посвідки на проживання в Литві мали майже 95 тисяч українців. А у січні цього року їх було близько 86 тисяч. В квітні цей показник зменшився до близько 74 тисяч. Більше половини з українців, які мають посвідки – це біженці, які прибули до Литви, щоб врятувати себе та дітей від війни.
Крім тих, хто повертається додому, частина громадян України виїжджає з Литви, щоб переїхати до іншої країни ЄС.
“Українці не завжди повідомляють про свій виїзд, тому ми маємо дані з інших країн ЄС. Ми знаємо, що деякі з них справді їдуть до інших країн, Німеччини, Швеції тощо, але ми також знаємо, що значна частина з них повернулася в Україну”, – зазначає Евеліна Ґудзіснате, директор Департаменту міграції.
Часто повертатися з Литви українців змушують економічні причини. Ринок праці країни перенасичений, ціни на оренду житла зростають. До того ж у біженців в Литві існують такі ж проблеми адаптації, як і в більшості українців за кордоном – наприклад, необхідність пристосовуватись до нового соціального і мовного оточення.