Які зміни очікують українців з 1 травня: мобілізація, комуналка, субсидії
У травні в Україні набудуть чинності законодавчі зміни щодо мобілізації. У той же час розшириться перелік соціальних гарантій для військовослужбовців. Крім того випускники здаватимуть мультипредметний тест. Також планується перерахунок житлових субсидій, а в деяких регіонах зростуть рахунки за комунальні послуги.
Що з мобілізацією?
З 18 травня усі військовозобов’язані, які наразі не несуть службу, матимуть два місяці, щоб актуалізувати свої дані в ТЦК. Це можна зробити не лише в центрах комплектування, а й в центрах надання адміністративних послуг. Пізніше також можна буде заповнити документи онлайн в електронному кабінеті військовозобов’язаного, але поки цей сервіс ще не запустили.
Українці, які перебувають в інших країнах, також мають стати на військовий облік. Для цього постановою кабміну визначено ще менше часу – 30 днів.
Також до середини липня мають бути перевірені всі висновки МСЕК, які були видані громадянам у віці 25-50 років після 24 лютого 2022 року.
Крім того, зміни в законодавстві передбачають, що з 1 вересня наступного року всі українські студенти мають проходити курс базової військової підготовки. Такий же курс проходитимуть всі, хто претендує на отримання посади в прокуратурі чи на держслужбі.
Відпустки і лікування військових
Закон №3621-IX, який набуває чинності з 4 травня, передбачає зміни щодо деяких аспектів соцзахисту військових та поліцейських. Зокрема, протягом дії особливого періоду командування зобов’язане надавати відпустки військовим, у яких народилась дитина.
Додаткові 14 днів до відпустки за станом здоров’я отримають захисники, які самостійно виховують дитину до 14 років, у разі якщо дитина хворіє.
Крім того, період лікування військових зі збереженням матеріального та грошового забезпечення збільшили до 12 місяців. При цьому, якщо лікування триває більш ніж 4 місяці, його необхідність має бути підтверджена висновком ВЛК.
Комуналка та субсидії: що зміниться?
У травні відбудеться автоматичне перерахування розміру житлових субсидій. Утім, автоматично виплати продовжать не всім. Переоформляти субсидії доведеться тим, хто орендує житло, або ж заявникам, які претендують на отримання пічного палива чи зрідженого газу. Також заяву та декларацію подати треба власникам житла, у яких розміщуються внутрішньо переміщені особи. Переоформляти субсидію доведеться і тим, у кого вдома проживає менше осіб, ніж фактично зареєстровано.
Також жителів невеликих міст очікує подорожчання послуг водопостачання. Щодо ж до тарифів у великих містах, рішення НКРЕКП поки не ухвалено. Утім протягом наступних місяців водопостачання подорожчає і в мегаполісах.
Тестування для випускників
З 14 травня по 19 липня випускники шкіл мають скласти національний мультипредметний тест (НМТ). Точну дату тестування школярі можуть дізнатися з 8 травня. Відповідна інформація з’явиться в особистому електронному кабінеті випускників.
Право пройти тестування мають і школярі, які наразі перебувають за кордоном. Центри для складання тесту організовано в 57 містах 32 країн.
Зміни для водіїв
Якщо раніше денні ходові вогні чи ближнє світло фар авто за межами населених пунктів мали бути увімкненими з 1 жовтня до 1 травня, то тепер водії мають їх вмикати протягом усього року. За порушення цього правила автомобілістам загрожує штраф у розмірі від 425 до 510 гривень.
Зростання пенсій
Хоча перерахунку пенсійних виплат у травні не передбачається. Попри це, будуть нараховані доплати до пенсій за віком. Якщо розмір виплат становить менш ніж 10340 гривень, пенсіонери віком від 70 до 74 років отримають 300 гривень доплати, громадяни віком 75-79 років отримають 456 гривень, а надбавка для українців старших за 80 років складе 570 гривень.
Грошова допомога від ООН
У Пенсійному фонді повідомили, що у травні та червні грошову допомогу зможуть отримати пенсіонери, які проживають в місцях, визнаних територіями активних бойових дій або можливих бойових дій.
“Пенсіонери у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, які відповідають умовам програми, отримуватимуть виплати від ВПП ООН на суму, що дорівнює різниці між 3 250 грн та сумою пенсії, яку вони отримують зараз”, – зазначають у Пенсійному фонді України.
Чого чекати українцям за кордоном?
Чоловіки-українці, які наразі проживають за кордоном, відтепер не матимуть права отримати консульські послуги в дипломатичних відомствах України. Це, зокрема, означає, що не можна буде отримати новий закордонний паспорт, якщо термін дії попереднього минув. Також громадяни призовного віку не матимуть можливості оформляти інші документи в посольствах та консульствах.