Зеленського закликали зупинити демонтаж пам’ятника Пушкіну в Одесі: лист до ЮНЕСКО

Група українських та закордонних культурних діячів звернулася до ЮНЕСКО з проханням вплинути на Президента України Володимира Зеленського, аби він припинив «невчасний демонтаж культурної спадщини» Одеси, зокрема пам’ятника російському поету Олександру Пушкіну. Цей лист був опублікований італійським виданням Il Foglio.
Автори листа нагадали, що в січні 2023 року Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО надав історичному центру Одеси статус об’єкта всесвітньої спадщини, що знаходиться під загрозою через постійні російські авіаудари. Проте зараз, за їх словами, новою загрозою стала ініціатива місцевої влади з демонтажу 19 пам’яток та позбавлення охоронного статусу інших об’єктів.
У листі зазначається, що ці рішення були ухвалені без консультацій із громадськістю, і місцеві жителі дізналися про них лише через ЗМІ. Автори наголосили, що поспішна деколонізація Одеси, історичного центру міста, яке було збудоване в часи російської імперії, є “небезпечним кроком”, оскільки може поставити під загрозу культурну спадщину та космополітичний дух міста.
Особливу увагу в листі приділили планам щодо демонтажу пам’ятника Олександру Пушкіну, а також перейменуванню вулиць, названих на честь відомих історичних постатей, таких як маршал Радянського Союзу Родіон Малиновський, письменники Іван Бунін і Костянтин Паустовський.
Автори вважають, що такий “свавільний та авторитарний” підхід до демонтажу об’єктів культурної спадщини Одеси руйнує архітектурну та історичну тканину міста, впливаючи на його культурну пам’ять і унікальну ідентичність як космополітичного центру свободи.
На їхню думку, будь-які рішення щодо спадщини Одеси мають ухвалюватися через ретельну експертну оцінку та громадські обговорення. Вони стверджують, що сотні громадян вже зверталися до місцевої влади з петиціями, але не отримали жодної відповіді.
У зв’язку з цим автори листа просять ЮНЕСКО звернутися до президента Зеленського з проханням відкласти рішення про деколонізацію Одеси до більш сприятливого часу, який, на їхню думку, настане після завершення війни.
Серед підписантів листа — такі відомі особи, як Лідія Бабель, донька письменника Ісаака Бабеля, його онук Андрій Маляєв-Бабель, українська диригентка Оксана Линів та одеський історик і військовий Олександр Бабіч.