ЗМІ зобов’язали видаляти негативні коментарі про чиновників

Українські онлайн-ЗМІ не нестимуть відповідальності за негативні коментарі користувачів щодо посадовців, якщо протягом трьох днів після отримання ухвали суду, скарги або припису Нацради з питань телебачення і радіомовлення видалять ці коментарі. Відповідну норму містить законопроєкт №11321, ухвалений Верховною Радою України у другому читанні.
Документ уточнює положення частини 4 статті 117 Закону “Про медіа”. Згідно з ним, онлайн-медіа звільняються від відповідальності за коментарі чи публікації користувачів, які містять неправдиву інформацію.
Водночас щоб уникнути відповідальності, ЗМІ зобов’язані обмежити доступ до таких коментарів протягом трьох робочих днів з моменту отримання відповідного рішення суду, скарги або припису.
Більшість українських посадовців вважають будь-яку негативну інформацію про себе недостовірною. Згідно з принципом презумпції добропорядності, інформація вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не довела зворотного. Це викликає питання, чи будуть онлайн-ЗМІ змушені видаляти коментарі, в яких читачі заявляють про корупцію чи інші негативні дії посадовців.
Велика Палата Верховного Суду, розглядаючи справу №905/902/20, зазначила, що негативна інформація про особу вважається недостовірною, якщо немає доказів її правдивості. Така інформація включає твердження про порушення законодавства, моральних принципів або етичних норм, які, на думку позивача, порушують його права на честь, гідність чи ділову репутацію (ч. 3 статті 277 ЦК).