Україна

Зростання економіки України пришвидшилося: звіт ІЕД

Темпи зростання української економіки у травні 2025 року прискорилися. Реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) зріс на 1,1% у річному вимірі — порівняно з травнем 2024 року. Такі дані містить щомісячний економічний звіт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

“Держстат почав оприлюднювати дані про промисловість швидше, що дає нам змогу точніше оцінювати стан української економіки. Нові дані показують, що темпи зростання залишаються низькими, хоча певні позитивні сигнали вже з’являються”, – йдеться у звіті.

Зафіксовано прискорення зростання реальної валової доданої вартості (ВДВ) у переробній промисловості: у травні вона збільшилася на 2,4% у річному вимірі, порівняно з 1,4% у квітні, після попереднього зниження в березні. Крім того, підприємства у травні мали менше труднощів із доступом до електроенергії.

У добувній промисловості темпи падіння уповільнилися до 10,4% порівняно з минулим роком, що пов’язують із частковим відновленням видобутку газу та зростанням видобутку сировини для будівництва. За інформацією Держстату, у першому кварталі роздрібний товарообіг зріс на 4,8%.

У сільському господарстві реальна ВДВ у травні скоротилася на 2,4% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року — динаміка подібна до квітневої. Це пов’язано зі зменшенням виробництва продукції тваринництва домогосподарствами, яке лише частково компенсувалося зростанням продукції сільгосппідприємств.

ІЕД також повідомляє, що реальна ВДВ у сфері транспорту знизилася на 6,4% у травні у порівнянні з минулим роком. За січень-травень 2025 року “Укрзалізниця” доставила до портів 22,2 млн тонн вантажів, із яких 12,7 млн тонн — зернові. Зокрема, 11,4 млн тонн було експортовано до портів та через західні кордони. Це на 30% менше, ніж у тому ж періоді 2024 року.

“Скорочення залізничних перевезень відображає сезонний тренд у зменшенні продажу зернових в очікуванні нового врожаю”, – пояснюють в ІЕД.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Хліб в Україні суттєво подорожчає через критичну ситуацію з електроенергією і мобілізацію працівників

У травні обсяг імпорту електроенергії зріс на 3,6% порівняно з квітнем — до 198 тис. МВт-год. Щодо газового сектору, в ІЕД попереджають про ризик дефіциту палива у разі, якщо не будуть відновлені всі пошкоджені внаслідок обстрілів видобувні потужності. Поточна нестача оцінюється в близько 1 млрд євро.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку