10 травня: свята та події у цей день
Свята та пам’ятні дати:
День вітряка – свято почали відзначати близько двадцяти років тому у Нідерландах, пізніше воно стало міжнародним. День присвячений не лише старовинним символам країни, а й вітровій енергетиці. Спочатку з’явилися водяні млини, а потім – вітряні. Є свідчення, що вітряки існували ще у стародавній Персії близько VII ст. до н. е. Перші ж вітряні млини в Україні з’явилися у ХVІ столітті.
День довіри власній інтуїції – і таке свято існує. Воно покликане спонукати людей частіше прислуховуватись до “внутрішнього голосу”. Існує низка наукових досліджень, які свідчать, що інтуїція – це не “шосте чуття”, а підказки мозку.
Події в цей день:
1879 — народився Симон Петлюра – український державний, військовий та політичний діяч, публіцист, головний отаман військ Української Народної Республіки (УНР) та другий Голова Директорії УНР.
При народженні отримав ім’я Семен, але змінив його на Симон на честь революціонера Симона Болівара – очільника війни за незалежність іспанських колоній у Латинській Америці.
Навчався у Полтавській духовній семінарії. Петлюру звідти відрахували за радикальні погляди. Працював у Москві бухгалтером у страховому товаристві “Росія”. Симон намагався вступити до Київського університету святого Володимира (зараз Національного університету ім. Тараса Шевченка), але це йому не вдалось.
Шлях у політиці Симон Петлюра почав з Революційної української партії, а після її розпаду перейшов до Української соціал-демократичної робочої партії. Погляди у нього були різні, але головним завданням Петлюра вважав об’єднання всіх українців в кордонах однієї держави.
1917 року Петлюра взяв участь у Першому Всеукраїнському військовому з’їзді. Солдати обрали його головою ревкому Західного фронту. Уже в травні він став головою Українського генерального військового комітету, а з червня – генеральним секретарем воєнних справ. Став одним із організаторів та творців Української армії. Згадується, як очільник масових репресій євреїв та київських робітників. Однак зараз історики вважають, що ці “злочини” скоріше були “ініціативою знизу”, а не самого Петлюри.
З листопада 1918 року – Головний отаман Української Народної Республіки, а у 1919 році став головою Директорії УНР. Зумів провести військово-політичну кампанію з багатьма успіхами, що правда тривали вони недовго.
У листопаді 1920 року очолив емігрантський уряд у Польщі. У 1923 році Петлюра змушений був виїхати до Австрії, а звідти до Угорщини та Швейцарії. У результаті він оселився у Франції. Тут Симон Петлюра займався виданням тижневика “Тризуб”.
25 травня 1926 року в Парижі був убитий пострілом анархіста Шварцбарда за єврейські погроми в Україні. Суд убивцю виправдав. Існує версія, що Шварцбарда найняли радянські спецслужби.
Кілька цитат Симона Петлюри:
– Кров, пролита за велику мету, не засихає.
– Держава – понад партію, нація – понад класи!
– Терор є засобом політичної боротьби, у ті хвилини, коли нормальна боротьба політичних партій унеможливлюється.
– Вірність є основою не лише сімейного життя.
– Наша сила в єдності, а запорука успіху – у державному послуху!
“Петлюрівка” – неофіційна назва головного убору, характерного для Армії УНР. Шилася у формі кашкета, проте краї робили таким чином, що вони мали відвороти з V-подібним вирізом спереду. Петлюрівки шилися з тканини синього чи зеленого кольору, а верх, боки та підборідний шнур обшивали облямівкою жовтого чи блакитного кольору. Петлюрівки носили, як правило, старші чини. Ті хто рангом нижче мали менші кашкети, але з більш високими краями (“мазепинки”).
1940 — Невілл Чемберлен подав у відставку з посади прем’єр-міністра Великої Британії. Новим британським прем’єром став Вінстон Черчилль.
1961 — народився Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва “А-ба-ба-га-ла-ма-га”.