12 травня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:
День матері – у всьому світі це свято відзначають у другу неділю травня. Історія свята бере початок у 1908 році, коли Анна Джервіс з США, мати якої пішла з життя передчасно, запропонувала присвятити день вшануванню тих, хто дав нам життя. 1910 року штат Вірджинія зробив День матері офіційним святом. Пізніше день почали відзначати в інших штатах. Згодом свято стало міжнародним. В Україні День матері відзначають з 1999 року.
Міжнародний день медичної сестри – відзначається з 1974 року. Дату 12 травня обрано, оскільки в цей день народилась Флоренс Найтінгейл, одна із засновниць служби сестер милосердя.
12 травня 1820 року у Флоренції в багатій аристократичній родині народилася Флоренс Найтінгейл – перша у світі медична сестра та сестра милосердя, громадська діячка Великобританії. Можна сказати – творець самостійної сестринської професії.
Під час Кримської війни, Флоренс разом із 38 помічницями, серед яких були черниці та сестри милосердя, вирушила до польових шпиталів у Туреччині та організувала догляд за пораненими солдатами. Внаслідок їхньої діяльності менш ніж за шість місяців смертність у лазаретах знизилася з 42% до 2%.

У 1856 році Флоренс на власні кошти поставила на високій горі в Криму над Балаклавою великий хрест з білого мармуру на згадку про солдатів, лікарів і медсестер, які загинули під час Кримської війни. Військові, що повернулися з фронту, розповідали про неї легенди, називаючи її “леді зі світильником”. Ночами з лампою в руках вона сама обходила палати з хворими.
Повернувшись до Англії, Найтінгейл стала фундатором перших курсів сестер милосердя; домоглася того, щоб лікарні були оснащені системами вентиляції та каналізації, а лікарняний персонал обов’язково проходив необхідну підготовку; щоб у лікарнях велася сувора статистична обробка всієї інформації. За її ініціативи було організовано військово-медичну школу, в армії велася роз’яснювальна робота про важливість профілактики хвороб.
Принципи сестринської етики та деонтології найточніше відображені у клятві, яку дають випускники сестринських шкіл у багатьох країнах. Це клятва Флоренс Найтінгейл:
“Перед Богом і перед обличчям присутніх, я урочисто обіцяю вести життя, сповнене чистоти, і чесно виконувати свої професійні обов’язки. Я утримуватимусь від усього отруйного і шкідливого і ніколи свідомо не використовую і не призначу ліки, які можуть завдати шкоди. Я зроблю все, що в моїх силах, щоб підтримувати та підвищувати рівень моєї професії. Я триматиму в секреті всю особисту інформацію, яка може опинитися в моєму розпорядженні під час роботи з пацієнтами та їхніми рідними. Я віддано допомагатиму лікарю в його роботі і присвячуватиму себе невпинній турботі про благополуччя всіх, про кого турбуватимусь”.
Події в цей день:
996 — у Києві освячена Десятинна церква – перша кам’яна церква в Київській Русі.
1865 — народилася Софія Окуневська-Морачевська, громадська діячка, перша лікарка-українка в Галичині.
1907 — день народження Кетрін Хепберн, американської кіноакторки, володарки чотирьох «Оскарів».
1926 — Руал Амундсен і Умберто Нобіле здійснили перший політ на дирижаблі над Північним полюсом.
1936 — народився Іван Марчук, український живописець, заслужений художник України, лауреат Шевченківської премії.
1937 — компанія Бі-Бі-Сі провела першу у світовій історії телетрансляцію. Тоді глядачам була показана церемонія коронації англійського короля Георга VI.
1954 — Україна (тоді УРСР) стала постійним членом ЮНЕСКО.
1965 — радянська автоматична міжпланетна станція «Луна-5», запущена космічною ракетою 9 травня 1965 року, досягла поверхні Місяця.
1994 — Азербайджан та Нагірно-Карабаська Республіка припинили військові дії на підставі Бішкекського протоколу.