У цей день

19 червня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:

Міжнародний день боротьби із сексуальним насильством в умовах конфлікту – дату було обрано резолюцією Генасамблеєю ООН 2015 року, з метою привернення додаткової уваги до проблеми сексуального насильства в умовах різноманітних конфліктів: як міжнародних, так і внутрішньодержавних (громадянських війн), незалежно від того, який характер вони мають: політичний, релігійний, національний. 19 червня 2008 року відбулося ухвалення резолюції Ради Безпеки 1820, в якій Рада засудила сексуальне насильство як тактику ведення війни та перешкоду на шляху до миру.

Всесвітній день дитячого футболу – започатковано 2001 року завдяки угоді між ФІФА (Міжнародною Федерацією футболу) та Дитячим фондом ООН. Футбол – найпопулярніший вид спорту в усьому світі. Серед дітей і підлітків ця гра також неймовірно популярна. Завдання футбольних спортивних організацій – пошук справді обдарованих дітей, які мають хороші перспективи у футболі, що практично неможливо без забезпечення можливості грати у футбол простим дворовим командам, де і стартують багато майбутніх зірок світового футболу, поступово переходячи в підліткові та юнацькі клуби професійного рівня.

Однак, футбол – це не лише професіонали. Ця гра дає змогу організувати дозвілля мільйонам дітей у всьому світі. Як і будь-яка спортивна гра, крім навичок фізичної витривалості футбол вчить дітей командного духу, злагодженості, дружби, розвиває наполегливість і цілеспрямованість, спритність, концентрацію уваги.

День фермера України – професійне свято, започатковане президентом у 2020 році. Дату святкування обрали на честь ухвалення Закону про фермерство 2003 року.

Події в цей день:

240 до н. е. – грецький математик і астроном Ератосфен, працюючи в Александрії, шляхом експериментів з тінями довів, що Земля не плоска, і розрахував довжину земного меридіана.

1205 – під час битви під Завихостом на Віслі (нині територія Польщі) проти своїх двоюрідних братів, польських князів Лешка Білого та Конрада Мазовецького, загинув князь Роман Мстиславич, правитель Галичини, Волині та Києва, відомий як “самодержець всієї Русі”. Його смерть призвела до сорокарічної міжусобиці, яка завершилася перемогою його синів Данила Галицького та Василька Романовича.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  7 червня: свята та події у цей день

1269 – король Франції Людовик IX Святий видав указ, згідно з яким євреїв, що з’являлися на публіці без спеціальної жовтої позначки на одязі, штрафували на 10 ліврів сріблом.

1809 – на перших станових зборах представників народів Фінляндії, що відбулися в місті Борго (нині Порвоо), була затверджена широка автономія Великого князівства Фінляндського, яке перебувало в особистій унії з Російською імперією. Боргоський сейм закріпив юридичні основи фінської національної державності, що до цього була під владою Швеції.

1875 – у Боснії і Герцеговині розпочалося повстання проти Османської імперії, що призвело до початку Сербсько-турецької та Чорногорсько-турецької воєн і стало початком Великої Східної кризи. Результатом повстання та воєн проти Османської імперії став Берлінський конгрес 1878 року, на якому Сербія і Чорногорія отримали незалежність, а Австро-Угорщина окупувала Боснію і Герцеговину, яка формально залишалася частиною Османської імперії.

1941 – радянська експедиція під керівництвом Тамшухаммеда Кари-Ниязова і Михайла Герасимова, з особистого дозволу Сталіна, розкрила могилу Великого Тимура – полководця завойовника Середньої, Південної і Західної Азії, і навіть Кавказу, Поволжя.

Ще на початку експедиції Сталіну повідомили місцеву легенду: не можна порушувати спокій бога війни, інакше чекай біди – на третій день Тимур повернеться з війною.

Чоловік, який багато років працював у музеї, благав не відкривати могилу, показуючи на написи арабської в’яззю: “Хто розкриє могилу Тамерлана – випустить волю духу війни. І буде бійня така кривава і страшна, який світ не бачив на віки вічні”.

Відкриття поховання знімали для кінохроніки. Герасимов урочисто дістав череп Тимура та продемонстрував його на камеру. Бог війни глянув у світ і в ніч на 22 червня гітлерівська Німеччина без оголошення війни напала на Радянський Союз. Експедицію терміново закінчили, а останки Тимура відправили на дослідження до Москви.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  19 жовтня: свята і події в цей день

І ще один факт чи легенда – 19 грудня 1942 року кістки Тимура повернули до колишнього місця поховання – Сталін віддав розпорядження повернути останки Тимура в Самарканд і поховати з усіма почестями, а перебіг війни різко переломився на користь Радянського Союзу.

1948 – підписано Женевську конвенцію “Про міжнародне визнання майнових та інших прав осіб, які перебувають у літаках”.

1953 – у в’язниці Сінг-Сінг на електричному стільці було страчено Етель і Юліуса Розенбергів, яких визнали винними у шпигунстві на користь Радянського Союзу та розкритті секретів створення атомної бомби.

1963 – після 48 обертів навколо Землі та 71 години польоту перша у світі жінка-космонавт Валентина Терешкова повернулася на Землю.

1968 – Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, що гарантує безпеку державам, які не мають ядерної зброї.

1992 – конфлікт між Молдовою і невизнаною Придністровською Молдавською Республікою перейшов у фазу військового протистояння, коли армія та броневійська МВС Молдови спробували захопити місто Бендери. Це призвело до збройного конфлікту, який тривав більш ніж місяць і завершився підписанням мирної угоди та введенням миротворчих сил.

1997 – під тиском західних кредиторів президент України Леонід Кучма звільнив з посади прем’єр-міністра Павла Лазаренка, якого вважали прихильником неринкових методів управління економікою.

1999 – три найбільші швейцарські банки виділили 600 мільйонів доларів для виплат компенсацій жертвам Голокосту.

2016 – на Криті розпочався Всеправославний собор, перша зустріч настоятелів православних церков за понад 1200 років. У ньому взяли участь понад 300 єпископів з 14 помісних православних церков, за винятком Російської православної церкви, а також православних церков Грузії, Сербії, Болгарії та Антіохійського патріархату.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку