27 травня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:
День екстреної медичної допомоги – дата, коли віддають належне лікарям та іншому медичному персоналу, який першим приходить на допомогу, і завдяки якому було врятовано мільйони життів.
День захисту від Сонця – недарма обрано саме кінець травня, напередодні спекотних днів та відпусток. Свято покликане привернути увагу до негативного впливу надлишку ультрафіолету на здоров’я людини, адже часте надмірне перебування під прямим сонячним проміння може провокувати опіки, теплові чи сонячні удари, утворення пігментних плям та навіть рак.
День клейкої стрічки – 27 травня 1930 року американець Річард Дрю запатентував прозору клейку стрічку – скотч. Він працював у автомайстерні і винайшов скотч, для того, щоб було зручніше фарбувати машини – малювати рівні лінії на авто.
Події в цей день:
1753 — завершене будівництво Андріївської церкви в Києві.
1821 — заснована Миколаївська астрономічна обсерваторія.
1840 — у місті Ніцца помер Нікколо Паганіні, італійський скрипаль і композитор.
Сучасники генія згадують, що скрипаль був досить похмурою і замкнутою людиною, і по-справжньому жив лише на сцені зі скрипкою в руках. Зате, як він жив на сцені! На концертах, він влаштовував справжні вистави зі звуконаслідуванням – “дзижчав”, “мукав” і “розмовляв” струнами, вмів імітував спів птахів і людський сміх, звучання флейти, труби, ріжка, мукання корови, застосовував різні звукові ефекти.
Кажуть, що музичний віртуозний дар у нього був від народження. До того ж у генія була патологія в сухожиллях рук, внаслідок чого пальці могли дуже вигинатися навіть в інший бік, що дозволяло домагатися отримання унікальних звуків. Разом з тим, протягом усього життя Нікколо Паганіні тренувався у грі на скрипці майже щодня, витрачаючи на це по 2-3 години, а то й більше. Сам він стверджував, що секрет його майстерності полягає в “повному та нероздільному духовному злитті зі скрипкою”. Але суспільству простіше було придумати страшну легенду, що він продав душу дияволу за свій талант. Примітно, що сам скрипаль не лише не спростовував ці чутки, а й всіляко підігрівав їх, щоби підтримувати інтерес до власної персони. Музикант казав, що має особливий секрет, який він відкриє лише на смертному одрі.
Свій секрет майстер так і не розкрив, написав тільки, що “скрипка забрала всі мої сили”. Цього було достатньо, щоб історія про угоду з дияволом настільки вкоренилася в головах людей, що єпископ навіть відмовився проводити над музикантом поховальну месу.
Нікколо Паганіні таємно поховали в містечку Валь-Польчевера, поряд із заміським будинком його батька. Тільки через 19 років його син Ахілл домігся, щоб останки перепоховали на цвинтарі в Пармі.
Найулюбленішу зі своїх скрипок (вперше взяв до рук у 17 років і не розлучався з нею до самої смерті) Паганіні заповідав Генуї, своєму рідному місту, бо не хотів, щоб на інструменті після нього грав хтось ще. Згідно з легендами, цю скрипку музикантові подарував диявол. Вона досі зберігається в музеї у спеціальній вітрині, в якій витримуються певні умови – температура 20 градусів та вологість до 50%. Інструмент називають “Вдова Паганіні”. Один раз на місяць спеціально призначений куратор виймає скрипку з вітрини та грає твори Нікколо Паганіні.
На художника Едварда Окуня історія про угоду Паганіні з дияволом справила таке враження, що він вирішив написати на її основі картину. Майстер втілив на полотні момент, коли нечистий прийшов до музиканта, щоб той сплатив рахунки. Сьогодні містичне полотно виставлене у Любліні серед експонатів Музею Люблінського воєводства.

1859 — народився Панас Саксаганський, український актор і режисер, театральний діяч, засновник Народного театру в Києві; брат Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського й Марії Садовської-Барілотті.
1895 — англійський винахідник Бірт Акрес запатентував кінопроєктор.
1910 — пішов з життя Роберт Кох, німецький мікробіолог, один із основоположників сучасної бактеріології й епідеміології, лауреат Нобелівської премії.
1937 — у Сан-Франциско відкрили міст над протокою Золоті Воро. Входить до переліку найкрасивіших міст світу.