3 дні до іспиту: що повторити перед складанням мультипредметного тесту
На час війни Україна відмовилась від перевірки знань випускників у вигляді ЗНО, коли потрібно було складати тест з кожного обраного предмета окремо. Заміною зовнішнього незалежного оцінювання сстав національний мультипредметний тест (НМТ), який містить питання одразу з усіх основних дисциплін.
Тестування стартує вже 14 травня. За кілька днів до НМТ вчителі Всеукраїнської школи онлайн опублікували рекомендації для випускників.
Що повторити з історії?
Артур Бабенко, автор уроків з історії для Всеукраїнської школи онлайн, за кілька днів до тесту радить найбільше зосередитись на повторенні матеріалу за 10-11 клас, тобто на ХХ – ХХІ століттях. Зазвичай найбільша частка питань у тесті стосується саме цього періоду.
Також учитель виділяє, як важливий для тестування, період “Руїни” на території Гетьманщини.
Найшвидше повторити пройдений матеріал допоможуть відео. А якщо учень зареєструється на сайті Всеукраїнської школи онлайн, то зможе проходити тренувальні тести одразу після перегляду тематичних роликів.
Українська мова
Звернути особливу увагу на теми “Синтаксис” та “Члени речення” радить вчитель української мови Артур Пройдаков, переможець премії Global Teacher Prize Ukraine 2021.
“Це визначальні теми для подальшого розуміння простого речення, простого ускладненого речення, складного речення. Раджу переглянути уроки ВШО, де йдеться саме про члени речення та типи речень. У них дуже чітко та структуровано подано матеріал”, – розповідає вчитель.
Перегляну уроки Всеукраїнської школи онлайн з мови та скласти тренувальні тести можна за посиланням – https://lms.e-school.net.ua/course_category/ukrayinska-mova/.
Математика
У НМТ передбачено 20 питань з математики. 14 питань – це звичайні тести з п’ятьма варіантами відповіді. Ще чотири завдання буде на встановлення відповідності. Два найскладніші питання – це завдання відкритої форми, відповідаючи на які потрібно буде вписати в бланк коротку відповідь.
Вчителька математики та викладачка Всеукраїнської школи онлайн Олена Бахчеджиоглу зазначає, що досить важко передбачити, на яких темах буде акцент під час іспиту. Тому треба поверхово повторювати весь курс, зупиняючись на темах, з якими виникають проблеми.
“Залежно від вашого рівня підготовки, часу та наполегливості варто одразу для себе вирішити, на що ви ставите пріоритет. Наприклад, ви знаєте, що стереометрія — це те, що у вас забирає багато часу, вам важко зрозуміти розв’язання, не кажучи вже про самостійно вирішити. Тоді, можливо, варто обмежитися базовим опануванням стереометрії на рівні розв’язування тестових неважких завдань першочергово на перевірку означень, застосування формул. Якщо ж, навпаки, почуваєтеся досить упевнено і непогано опанували всі теми, то варто працювати більше над завданнями з підступом”, – говорить учителька.
Олена радить учням переглянути завдання попередніх років із ЗНО з математики. Пробні тести можна знайти за посиланням: https://zno.osvita.ua/mathematics/tema.html
Англійська мова
Якщо говорити про словниковий запас, необхідний випускникам для складання тесту, то Лілія Чиж, старша викладачка мережі шкіл англійської мови Green Country радить зосередитись на лексиці про подорожі, мистецтво, науку, дозвілля, спорт. Для завдань НМТ найчастіше обирають тексти саме з цих тем.
Якщо ж в учня проблеми з граматикою, то Лілія радить почати з повторення легших тем (простих часів і т.д.) та рухатись до більш складних.
Вчителька рекомендує для підготовки такі ресурси: