5 липня: свята та події в цей день
![](https://fact-news.com.ua/wp-content/uploads/1-219.jpg)
5 липня в Україні відзначають День визволення міст Краматорськ і Слов’янськ
У 2014 році під час політичної нестабільності в Україні розпочалися масові заворушення на сході країни, що призвели до збройних конфліктів та окупації деяких міст. Слов’янськ і Краматорськ стали осередками військових дій – у цих містах незаконні збройні формування захопили будівлі Слов’янського міського відділу МВС та місцевого відділу СБУ. Терористи заволоділи значною кількістю зброї з будівлі міліції. Того ж дня на дорогах до міста з’явилися барикади та блокпости окупантів.
5 липня 2014 року сепаратисти так званої “ДНР” та російські найманці були витіснені з Краматорська Донецької області завдяки діям українських військових. Відтоді ця дата стала символом визволення і перемоги для жителів міста.
Окупація міста почалася 12 квітня 2014 року з захоплення міського відділу міліції. Під час штурму сепаратисти отримали підкріплення зі Слов’янська в кількості 28 бійців. Ефект несподіванки зіграв на руку бойовикам, і вони взяли місто під свій контроль. 5 липня, зазнавши поразки у Слов’янську, проросійські бойовики залишили також і Краматорськ. Мешканці міст щороку відзначають цю подію та вшановують пам’ять загиблих.
5 липня також відзначають:
День механічного олівця. Цей день присвячений визнанню важливої ролі цього інструменту в нашому повсякденному житті. Механічний олівець користується популярністю серед інженерів, архітекторів, художників та студентів завдяки своїй точності, зручності та здатності забезпечувати постійну ширину лінії. Він поєднує традиційний шарм олівців зі зручністю сучасного дизайну. Винахід механічного олівця датується 16 століттям, але лише в 19-20 століттях його конструкція була вдосконалена, а комерційне виробництво набуло широкого розповсюдження. Сьогодні механічний олівець є не лише практичним інструментом, але й виразником особистого стилю.
Всесвітній день бікіні. Цей день відзначають неофіційно. Саме 5 липня 1946 року французький модельєр Луїс Ріар під час показу в Парижі представив цей наряд. Модельєр показала публіці манекенниця Мішель Бернардіні.
Історичні події 5 липня:
1922 – За ініціативою Фрітьофа Нансена в Женеві підписано міжнародну угоду про заснування посвідчень для переміщених осіб “нансенівський паспорт”. Ці документи призначалися для біженців з Росії, вірмен-утікачів від турецького геноциду, а пізніше — євреїв нацистської Німеччини. Того ж року Нансену було присуджено Нобелівську премію миру, а в 1938 році її отримав створений після смерті Нансена Нансенівський міжнародний комітет у справах біженців.
1924 – У Парижі президент Французької Республіки Гастон Думерг розпочав урочисту церемонію відкриття VIII Олімпійських ігор, які розпочались ще 27 травня. Вперше на Олімпіаді з’явився олімпійський девіз “Citius, Altius, Fortius!”, “Швидше, вище, сильніше!”. У змаганнях взяли участь спортсмени з 44 країн, причому спортсмени Ірландії, Литви, Мексики, Польщі, Румунії, Уругваю, Філіппін та Еквадору брали участь в Іграх вперше. Кращим спортсменом VIII Олімпійських ігор був визнаний фінський бігун Пааво Нурмі, а в командній першості перемогла збірна США, яка завоювала 99 медалей (45 золотих і по 27 срібних та бронзових).
1938 – На міжнародній конференції в Евіан-ле-Бене (Франція) всі європейські країни відмовились приймати єврейських біженців з Німеччини.
1941 – У Кракові німецькою поліцією заарештовано і депортовано до Берліна голову Проводу Організації Українських Націоналістів Степана Бандеру.
1962 – Після 132 років французького колоніального панування і восьми років збройної боротьби Алжир здобув незалежність — лідер Національного Фронту визволення Ахмед Бен Белла став прем’єр-міністром, а наступного року був обраний президентом країни.
1971 – Президент США Річард Ніксон підписав поправку до Конституції про зниження вікового цензу при участі у виборах з 21-го до 18-и років.
1974 – У Лозанні (Швейцарія) Українська РСР підписала Всесвітню поштову конвенцію.
1991 – Верховна Рада УРСР ухвалила заяву про безпідставність територіальних претензій Румунії до України щодо Північної Буковини та Подунав’я.
1994 – В Інституті підготовки кадрів Служби безпеки України відбувся перший випуск слухачів.
1994 – 809 населених пунктів у семи областях України залишилися без електропостачання внаслідок урагану. Завдано значної шкоди населеним пунктам і посівам.
1996 – Науковці Рослінського інституту в Единбурзі (Шотландія) повідомили, що під керівництвом доктора Йєна Вілмата вперше успішно здійснено клонування ссавця — цього дня від сурогатної матері народилась вівця Доллі, яка була точною генетичною копією вівці-донора клітини. Доллі прожила більше шести років, залишила після себе шість ягнят і була приспана 14 лютого 2003 року через прогресуюче захворювання легень і артрит.
1997 – 16-річна швейцарка Мартіна Хінгіс перемогла Яну Новотну і стала наймолодшою у ХХ столітті переможницею Вімблдонського турніру. У XIX столітті рекорд належав 15-річній Шарлотті Дод.
2009 – У столиці Синьцзян-Уйгурського автономного району місті Урумчі, розташованому на північному заході Китаю, почались масові заворушення. Вони були викликані інцидентом 26 червня, коли на одному з підприємств міста китайцями були жорстоко побиті місцеві уйгури. Заворушення тривали до 20 липня і призвели до загибелі близько 200 чоловік, в основному етнічних китайців, і були жорстоко придушені поліцією. За підсумками розслідування до смертної кари було засуджено 30 чоловік і 8 — до довічного ув’язнення.
2012 – У Лондоні відбулось офіційне відкриття найвищої в Європі будівлі — 72-поверхового хмарочоса Шард висотою 309 метрів, спроєктований італійським архітектором.