9 червня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:
Міжнародний день друзів – свято вперше відзначили у США в 1935 році, коли Конгрес запровадив святкування Дня дружби.
Всесвітній день пам’яті домашніх тварин – 9 червня люди в усьому світі згадують про домашніх улюбленців, які вже не з ними.
Події в цей день:
68 — помер Нерон, римський імператор, п’ятий і останній з династії Юліїв-Клавдіїв.
9 червня дуже далекого від нас 68 року наклав на себе руки п’ятий римський імператор Нерон. Навряд чи ця смерть когось засмутила. Нерон був жорстоким, самозакоханим та розпусним.
Спочатку він наказав Октавію вбити свою матір, потім дружину, а в 64 році спалив більшу частину Риму і, щоб відвести від себе підозри, почав переслідувати християн, які жили в місті. Репресіями і конфіскаціями Нерон налаштував проти себе різні верстви римського суспільства.
Під час галльського повстання, покинутий своїми охоронцями імператор утік з Риму в Остію (найближчий до Риму морський порт) в надії зібрати військо з морської піхоти, або навіть разом з флотом відпливти у східні провінції, де планував зібрати довкола себе вірні легіони. Нерону не вдалося це зробити. Тоді він сховався в маленькій комірчині вільновідпущеника Фаона. Сидячи на підстилці, прикритій старим плащем, він віддавав розпорядження вирити йому могилу, зібрати шматки мармуру та принести води та дров. При кожному наказі Нерон, який вважав себе неперевершеним трагіком, схлипував і повторював свою знамениту фразу: “Який великий артист гине!”
Дізнавшись, що сенат оголосив його ворогом і розшукує, щоб стратити, імператор з жахом схопив два кинджали, спробував вістря кожного, але потім знову сховав, виправдовуючись, що фатальний час ще не настав. При цьому він вголос лаяв себе за нерішучість: “Живу я гидко, ганебно – це не личить Нерону, не личить – потрібно бути розумним в такий час – ну ж, будь мужнім!”
Кажуть, він час від часу намагався заколоти себе, знайти когось, хто заколе його, отруїтися, скинутися з мосту, втопитися в Тібрі. Проте імператору не вистачало мужності зробити це. І тільки коли вже було чітко чутно тупіт коней вершників, яким було доручено захопити імператора живим, Нерон за допомогою свого радника все встромив меча собі в горло.
Цікаво, що Нерон був останнім імператором, що походив із роду Августів. Якщо рахувати з 48 р. до н. е., коли Юлій Цезар розбив Помпеї, то рід Юліїв – Клавдіїв правив Римом близько століття і за цей час дав йому одного диктатора та п’ять імператорів.
1781 — у Британії народився Джордж Стефенсон, винахідник паротяга, ініціатор будівництва першої у світі залізниці.
1786 — уперше в продажу з’явилось морозиво. Торгівлю холодними ласощами започаткували у Нью-Йорку.
1822 — у США запатентували штучну щелепу.
1847 — Микола I підписав вирок, згідно з яким, Тараса Шевченка мав стати солдатом імперської армії.
1870 — пішов з життя англійський письменник Чарлз Дікенс.
1898 — Велика Британія отримала в оренду від Китаю територію Гонконгу. Термін оренди мав складати 99 років.
1988 — Стрибун із жердиною Сергій Бубка у Братиславі встановив світовий рекорд — 6,05 м.
1995 — президенти України та Росії підписали договір про розділ Чорноморського флоту.
2022 — на Харківщині загинув Роман Ратушний, український блогер, журналіст, учасник російсько-української війни та Революції гідності. Відомий протидією забудові урочища Протасів Яр у Києві.