Україна

Американські фонди виграли суди за контроль над зерновим терміналом “Олімпекс” в Одеському порту

Американські інвестфонди Argentem Creek Partners та Innovatus Capital Partners отримали контроль над зерновим терміналом “Олімпекс” в Одеському порту після затяжного судового протистояння з попередніми власниками. Про це повідомляє Financial Times.

Інвестори виграли міжнародний арбітраж на суму $150 млн, а також здобули низку перемог у британських судах. Остаточну крапку у справі поставив Верховний Суд України минулого тижня. Термінал “Олімпекс”, з річною пропускною здатністю близько 5 мільйонів тонн, є одним з найбільших в Україні.

“Термінал був ключовим осередком “чорного зерна” в Одесі, ймовірно, найбільшим”, – заявив Джон Паттон, партнер Argentem Creek.

Наприкінці червня попереднім власникам — Сергію Грозі та Володимиру Науменку з GNT Group — було повідомлено про підозру у шахрайстві. Слідчі вважають, що вони “імітували знищення” зерна після повномасштабного вторгнення РФ, аби уникнути повернення боргу. GNT Group заперечує ці обвинувачення, заявляючи, що Argentem Creek насправді використали кредити для ворожого поглинання бізнесу.

Фонди мають намір відновити діяльність термінала влітку або на початку осені. 8 лютого 2024 року Високий суд Англії та Уельсу підтвердив дію всесвітнього арешту активів на $118 млн, накладеного на співвласників термінала — Грозу та Науменка. Їхня спроба оскаржити рішення першої інстанції, яка заморозила активи в межах позову Argentem Creek і Innovatus, завершилася невдало. Загальна сума боргу разом із відсотками сягнула $150 млн, залучених на розвиток термінала.

Нагадаємо, судові баталії навколо “Олімпексу” тривають з 2022 року. Позичальником виступає GNT Group, підконтрольна Грозі та Науменку. Гарантами виступають GNT Trade DMCC, G.N.T. Inland Elevators, швейцарська Omega Terminal та українська компанія “МеталзЮкрейн”. Обидва бізнесмени також несуть відповідальність як фізичні особи. Кредит мав бути погашений до грудня 2021 року, однак цього не сталося.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Нові правила штрафів в Україні: які передбачені нововведення

Матеріали британського суду свідчать, що Гроза і Науменко володіли порівну компанією GN Terminal Enterprises Ltd (Кіпр), яка керувала трьома дочірніми структурами, зокрема “Олімпекс Купе Інтернейшнл”. За даними YouControl станом на 23 квітня 2024 року, серед власників “Олімпексу” Грози вже не було — його місце зайняв Олександр Горбунов, якого адвокати кредиторів називають пасинком Грози.

За оцінкою PriceWaterhouseCoopers у 2020 році, термінал “Олімпекс” коштував від $321 до $366 млн. Альтернативна оцінка компанії GNT, проведена для зустрічного позову “Кроу Україна”, становила $250–325 млн. У квітні 2024 року Західний апеляційний господарський суд задовольнив вимогу кредиторів щодо зміни керівника “Олімпекс Купе Інтернейшнл”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку