Американський школяр відкрив за допомогою ШІ 1,5 млн раніше невідомих об’єктів у космосі

18-річний старшокласник зі США розробив алгоритм на основі штучного інтелекту, який дозволив виявити 1,5 мільйона досі невідомих об’єктів у космосі. Результати своєї роботи він представив у дослідженні, опублікованому в The Astronomical Journal, повідомляє Phys.org.
Інтерес до астрономії у Маттео Паза виник ще в початковій школі — після того, як мати привела його на відкриту лекцію про зоряні спостереження в Каліфорнійському технологічному інституті. Учителька виявила у хлопця науковий потенціал і порекомендувала йому пройти додаткові курси для підготовки до вступу в коледж.
У 2022 році Маттео повернувся до навчального закладу, щоб влітку вивчати астрономію та пов’язану з нею інформатику. Під час навчання він звернувся до старшого наукового співробітника Деві Кірепатріка з проханням стати його науковим керівником. Кірепатрік запропонував учневі дослідити невелику ділянку космосу на предмет змінних об’єктів — явищ, які складно зафіксувати. До таких належать, зокрема, вибухаючі зірки, ті, що затьмарюють одна одну, та квазари — надсвітлі ядра галактик.
Однак Маттео не прагнув вручну переглядати наявні дані для виявлення нових об’єктів. Оскільки, окрім астрономії, він захоплювався штучним інтелектом, вирішив використати його можливості у своїй науковій роботі.
Використовуючи свої знання з математики та програмування, він створив модель машинного навчання, яка дозволила аналізувати великі обсяги даних з метою виявлення нових об’єктів у космосі. Наставник познайомив юнака з іншими астрономами, що мали досвід застосування подібних технологій.
У 2024 році Маттео удосконалив свій алгоритм, адаптувавши його для аналізу необроблених даних з інфрачервоного орбітального телескопа WISE.
Алгоритм був навчений розпізнавати тонкі зміни у випромінюванні, завдяки чому вдалося виявити та класифікувати 1,5 мільйона потенційно нових об’єктів. Повний каталог цих тіл Маттео разом з Деві Кірепатріком планують опублікувати у 2025 році.
“Мою модель можна використовувати для інших досліджень часового простору в астрономії та, можливо, будь-чого іншого, що надходить у часовому форматі”, – пояснив школяр.
За його словами, алгоритми також мають перспективу для аналізу діаграм фондового ринку й атмосферних явищ, зокрема забруднення повітря. За своє досягнення він здобув головну нагороду престижного наукового конкурсу для старшокласників Regeneron Science Talent Search, отримавши премію в розмірі 250 тисяч доларів.
Наразі Маттео завершує навчання у школі та працює в Каліфорнійському технологічному інституті у відділі, що займається архівацією та аналізом даних космічних місій.