Байден вперше дозволив Україні застосовувати ракети ATACMS для ударів по території РФ
Це рішення може змінити стратегію у війні
Президент США Джо Байден за два місяці до завершення його президентських повноважень вперше дозволив Україні використовувати далекобійні ракети ATACMS для завдання ударів по території Росії. Про це повідомляють джерела The New York Times та Reuters, які зазначають, що це рішення є суттєвою зміною політики Сполучених Штатів щодо підтримки України у війні з Росією.
Також у цих ЗМІ повідомили, що плани України здійснити далекобійні удари вже підтверджені, але з міркувань безпеки подробиці операції поки не розкриваються. Очікується, що Україна використовуватиме ракети ATACMS з дальністю до 306 кілометрів, відомі як армійські тактичні ракетні системи, що дозволить завдавати ударів у глибині території Росії.
Як зазначає NYT, рішення Байдена про дозвіл на застосування ATACMS став предметом серйозних дискусій серед його радників, тим більше, що обраний президент Дональд Трамп, який готується вступити на посаду, публічно заявив про свій намір обмежити подальшу підтримку України.
Рішення Байдена було ухвалено на тлі несподіваного кроку Росії — залучення у конфлікт підрозділів північнокорейських військ. ЗМІ повідомляють, що російські війська наразі готуються до масштабного наступу силами близько 50 000 військових, серед яких є і північнокорейські солдати, з метою атакувати укріплені українські позиції в Курській області.
План Москви — повернути собі контроль над усією російською територією, яка тимчасово опинилася під контролем України. Відтак, українські Збройні сили зможуть використовувати ракети ATACMS для завдання ударів по скупченнях російських і північнокорейських військ, стратегічних об’єктах, військовій техніці, логістичних центрах, складах боєприпасів і лініях постачання в глибині Росії. Це може допомогти українській армії ефективно протистояти російсько-північнокорейському наступу.
У NYT нагадали, що питання про надання Україні ракет ATACMS із великою дальністю залишалося дуже суперечливим з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Деякі представники Пентагону виступили проти передачі цієї зброї, мотивуючи це тим, що запаси армії США обмежені. Інші члени адміністрації Байдена, зокрема в Білому домі, висловили побоювання, що передача Україні далекобійних ракет може викликати ескалацію з боку Росії.
Проте прихильники більш жорсткого підходу до Москви стверджують, що адміністрація Байдена занадто піддається залякуванню з боку Путіна, і така обережність ставить українські війська в невигідне становище на полі бою. Водночас прихильники обережного підходу Байдена відзначали, що такий крок дозволив уникнути різкої відповіді з боку Росії.
Надання Україні дозволу на використання американських ракет для ударів по території Росії може змінити стратегію у війні. У серпні українські війська почали операцію в Курській області, взявши під контроль деякі території Росії, що викликало занепокоєння серед американських чиновників щодо виснаження української армії внаслідок одночасних наступів з боку Росії на сході, у Харківській області, а також у Курській.
NYT наголосило, що введення понад 10 000 північнокорейських солдатів у війну, а також дозвіл Байдена на використання ATACMS стали вирішальними подіями на тлі підготовки Трампа до вступу на посаду президента США. Новий президент вже публічно заявив про своє прагнення якомога швидше завершити війну, хоча деталі його планів поки залишаються невідомими.
Білий дім поки не коментував рішення Байдена щодо ATACMS, і неясно, чи скасує Трамп це рішення після вступу на посаду. Він неодноразово критикував масштаби військової та фінансової допомоги Україні та обіцяв швидко закінчити конфлікт між Росією та Україною, хоча не розкрив, як саме це відбудеться.
Деякі республіканці в Конгресі давно закликали Байдена зняти обмеження на використання Україною американської зброї, вказуючи, що це дасть українським військам більше можливостей для оборони. Однак Росія заявила, що вважатиме будь-яке послаблення обмежень щодо використання американської зброї Україною серйозною ескалацією конфлікту.