Байден виступав проти включення пункту про “невідворотність” шляху України до НАТО: WP
На зустрічах в Овальному кабінеті лідер США заявляв, що Україна для членства в альянсі повинна ще багато зробити для боротьби з корупцією.

Президент США Джо Байден намагався виключити формулювання про “незворотність” вступу України до НАТО з проєкту комюніке саміту Альянсу у Вашингтоні, повідомляє The Washington Post з посиланням на джерела. Станом на 9 липня текст комюніке ще не був остаточно узгоджений, а саміт триває до 11 липня.
За даними американських чиновників, Байден на кількох зустрічах в Овальному кабінеті наголошував, що для вступу України до Альянсу необхідно провести значні антикорупційні реформи.
Співрозмовники газети зазначили, що у комюніке, крім слова “незворотність”, також будуть широкі формулювання про необхідність проведення Україною антикорупційних реформ і реформ у сфері належного врядування перед вступом до Альянсу. Це стало результатом домовленості, досягнутої главою Офісу президента України Андрієм Єрмаком та радником президента США з питань національної безпеки Джейком Салліваном.
Члени НАТО, які підтримують прискорення процесу вступу України до Альянсу, намагалися включити слово “незворотній”, щоб продемонструвати прогрес Києва після минулорічного саміту у Вільнюсі. Деякі визнали, що це слово має більше символічне значення.
За словами чиновників, Байден продовжував висловлювати скептицизм під час переговорів з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Вашингтоні минулого місяця, заявивши, що достатньо буде використовувати формулювання “міст до НАТО”, яке вже застосовували американські чиновники.
Після переговорів зі Столтенбергом провідні радники Байдена знову наполягали на включенні “незворотності”. Салліван зміг заручитися підтримкою Байдена за умови, що США також вимагатимуть формулювання про необхідність значного прогресу України в боротьбі з корупцією та політичною відповідальністю.
Ці дискусії свідчать про занепокоєння Байдена тим, що прийняття України до НАТО до її готовності може створити для Альянсу корупційні проблеми, які буде важко викорінити.
“Україна — це не маленька балканська країна… Вона велика і матиме значний вплив”, — сказав один з чиновників.
Дипломати НАТО зазначили, що підхід Байдена підтримується Німеччиною та деякими членами Альянсу з Південної і Західної Європи, але викликає розчарування серед інших, зокрема Франції та деяких східноєвропейських країн, через те, що ці умови можуть бути сприйняті як небажання НАТО приймати Україну.