Діти війниРезонанс

Білорусь перевезла до себе щонайменше 2219 українських дітей з окупованих територій України: результати дослідження

Переміщення українських дітей з окупованих територій України на територію Білорусі — це кричуще порушення прав людини, яке має глибокі гуманітарні наслідки. З початку війни Білорусь спільно з Росією активно займається переміщенням та перевихованням українських дітей, що вже спричинило гучний міжнародний скандал. Ці дії маскуються під “гуманітарні місії”, однак насправді вони є частиною політики примусової асиміляції та мілітаризації дітей. Дослідження, проведені правозахисними організаціями, підтверджують, що такі дії спрямовані на стирання української ідентичності у найвразливіших представників суспільства — дітей. Останній звіт, підготовлений правозахисними організаціями, детально розкриває масштаби та методи цього порушення прав людини.

Білорусь перемістила щонайменше 2219 українських дітей з окупованих територій України на свою територію в період з 2021 року до червня 2024 року. Про це повідомляється у звіті під назвою “Вкрадене дитинство: як білоруський режим стирає ідентичність українських дітей через переміщення, перевиховання та мілітаризацію”, підготовленому Центром прав людини ZMINA, Регіональним центром прав людини, правозахисною організацією “Вясна” та BelPol, за підтримки Freedom House.

Це дослідження стало першим, у якому використано дані про вивезених українських дітей, отримані через контакти всередині Білорусі. Завдяки цьому вдалося простежити шлях переміщених дітей і їхню долю після вивезення. Правий аналітик Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк зазначила, що хоча дослідження було завершено в червні 2024 року, практика переміщення українських дітей на територію Білорусі триває, і ці цифри можуть збільшитися.

Синюк підкреслила, що такі переміщення оголошуються як програми відпочинку або оздоровлення, але більшість дітей опиняються в Білорусі саме під час навчального року, що полегшує їх залучення до білоруських навчальних програм. Відомо, що щонайменше 27 дітей, які спочатку перебували в білоруських таборах, були згодом перевезені до таборів у Росії.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Україна закликала Чилі, Аргентину та Уругвай допомогти в поверненні депортованих дітей

Дослідникам вдалося встановити існування 18 таборів перевиховання в Білорусі, які входять до ширшої мережі з 67 установ у Росії та 13 на окупованих територіях. За словами Катерини Рашевської, юристки Регіонального центру прав людини, Україна не давала жодної згоди на так звану “гуманітарну операцію”. Також вона підкреслила, що в таборах відбуваються примусові заходи перевиховання та мілітаризації дітей, які супроводжуються дискримінаційними діями з боку адміністрацій таборів.

Білоруське фінансування, що заявляється як “гуманітарна допомога”, насправді йде на переміщення українських дітей з окупованих територій на територію Білорусі. Як Білорусь, так і Росія активно заперечують українську ідентичність цих дітей, що є серйозним порушенням прав людини. Наприклад, білоруська влада визнає цих дітей “росіянами” і нав’язує їм російське громадянство. Білоруські державні медіа називають їх “молодими і новими громадянами Росії”. Також під час публічних заходів перед українськими дітьми часто виступають білоруські громадські діячі та чиновники, які пропагують антиукраїнську і проросійську ідеологію.

Крім того, українські діти стають жертвами пропагандистських заходів. На білоруському телебаченні показують сюжети, де діти називають повномасштабне вторгнення в Україну “спеціальною військовою операцією”, а самих себе — “російськими дітьми”. В цих сюжетах діти повторюють тези про те, що “українські бойовики хаотично обстрілюють міста”, що “Маріуполь починає відроджуватися”, і що “Росія нас рятує”. При цьому такі зйомки відбуваються з грубими порушеннями приватності, а в сюжетах часто фігурують персональні дані дітей.

Ще однією загрозою є мілітаризація українських дітей. Під час їхнього перебування в Білорусі їм проводяться зустрічі з представниками білоруських правоохоронних органів, військовими або воєнізованими молодіжними організаціями. Уже мілітаризовані на окупованих територіях діти стають агентами впливу на своїх однолітків. Наприклад, кадети з військового корпусу імені Захарченка, який діє в окупованому Донецьку, активно долучаються до поїздок у Білорусь та служать прикладом для інших дітей, заохочуючи їх долучатися до військових навчальних закладів та молодіжних рухів.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Обкладали даниною регіональні митниці": в Україні затримали високопосадовців Департаменту Держмитслужби

Правозахисники вже передали до Міжнародного кримінального суду докази злочинів білоруського режиму проти українських дітей. Вони вимагають видати ордери на арешт таких високопосадовців, як Олександр Лукашенко, Дмитрій Мєзєнцев, Міхаіл Мішустін та Олексій Талай. За даними дослідження, ці особи, включно з білоруським паралімпійцем Олексієм Талаєм, безпосередньо причетні до організації примусового переміщення українських дітей.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку