Держдума РФ схвалила збільшення утричі дефіциту бюджету

Державна дума Російської Федерації ухвалила в першому читанні урядові поправки до федерального бюджету на 2025 рік, які передбачають суттєве збільшення дефіциту — більш ніж утричі — до рівня, зафіксованого минулого року.
Раніше російська влада планувала знизити бюджетний дефіцит до 1,17 трлн рублів, що відповідало б 0,5% від ВВП. Однак унаслідок падіння цін на нафту та зміцнення рубля ситуація різко погіршилась, змусивши Міністерство фінансів РФ підвищити прогноз дефіциту до 3,8 трлн рублів, або 1,7% ВВП. Це може призвести до подальшого використання коштів з Фонду національного добробуту.
Мінфін переглянув параметри бюджету, ґрунтуючись на новому макроекономічному прогнозі Мінекономрозвитку РФ. У ньому, зокрема, знижено очікувану середньорічну ціну на нафту Urals — з $69,7 до $56 за барель.
З початку року реальні ціни на нафту не досягали закладених у бюджет показників, а у квітні вже опустились нижче навіть нової заниженої оцінки. Разом зі зміцненням рубля це, за оцінками Мінфіну РФ, призведе до скорочення нафтогазових доходів майже на 25% — на 2,6 трлн рублів.
Голова бюджетного комітету Держдуми Андрєй Макаров, представляючи ці зміни, застеріг щодо можливих нових загроз для доходів РФ від нафти, зважаючи на ризик американських вторинних санкцій. Він також не виключив, що дефіцит наприкінці року може виявитися ще більшим, ніж зазначено в оновлених розрахунках.
“Дефіцит за перші чотири місяці цього року вже склав ту цифру (річну), яку ми зараз приймаємо, тому він може бути й більшим”, – визнав Макаров.
За інформацією Міністерства фінансів Росії, в період із січня по квітень витрати бюджету перевищили надходження на 3,23 трлн рублів, або 1,5% ВВП. Це утричі більше за початково закладений у законі про бюджет дефіцит і майже дорівнює новим прогнозним показникам на весь рік.