Європа готується до нової хвилі українських біженців на тлі можливого скорочення військової підтримки з боку США

Зростаюча загроза ескалації війни в Україні на тлі можливого скорочення військової підтримки з боку США змушує країни Європейського Союзу готуватися до чергового напливу біженців. Міністри внутрішніх справ країн-членів ЄС дедалі частіше обговорюють необхідність справедливого розподілу українців, які шукатимуть захисту в разі посилення бойових дій. Про це пише Politico.
На початку березня міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер заявила, що у разі загострення конфлікту необхідно забезпечити механізм рівномірного розселення українських біженців між країнами ЄС. За її словами, хоча нової хвилі наразі не спостерігається, уряди мають бути готовими до такого сценарію.
Станом на грудень минулого року в країнах Європи під тимчасовим захистом перебувало понад 4,3 мільйона українців. Найбільше біженців прийняли Німеччина, Польща та Чехія. Однак у разі збільшення кількості людей, що шукають прихистку, нинішню модель прийому доведеться переглянути.
Питання українських біженців також загострює внутрішньополітичні дебати в Європі щодо міграційної політики загалом. Наприклад, новий уряд Австрії вже заявив про намір припинити програму возз’єднання сімей для біженців. Міністр внутрішніх справ країни Герхард Карнер зазначив, що Австрія прийняла пропорційно більше українців, ніж інші країни, і тепер має зосередитися на їх інтеграції.
Згідно з законодавством ЄС, українці мають статус тимчасового захисту, що дає їм право на проживання, роботу та навчання. Проте правозахисні організації попереджають, що тимчасовий характер цього статусу ускладнює процес інтеграції, адже люди не впевнені у своєму майбутньому. Водночас деякі країни роблять кроки для вирішення цієї проблеми: у Чехії, наприклад, запроваджено механізм отримання дозволу на довгострокове проживання для тих, хто перебуває в країні понад два роки.
На думку експертів, нинішня ситуація є найбільшим міграційним викликом для Європи з часів Другої світової війни. Якщо війна в Україні продовжуватиметься без міжнародної підтримки, ЄС може зіткнутися з новим етапом кризи, що потребуватиме комплексного підходу та перегляду існуючої політики щодо біженців.