Фінал трансатлантичної ери: Шольц прощається з Байденом і обіцяє підтримувати Україну

Шольц і Байден: “Дві людини з однією проблемою – Україна”, – з таким заголовком у лютому 2024 року вийшло німецьке видання Berliner Zeitung, прагнучи підкреслити роль обох лідерів у підтримці нашої країни. Тоді Конгрес США “злочинно затримував голосування щодо допомоги України”. Німецький канцлер і американський президент намагалися цьому запобігти. Нині президент США Джо Байден завершує своє перебування в Білому домі, і його прощальний візит до Європи сповнений символізму та емоцій. Це момент, коли лідер, який все життя підтримував трансатлантичну єдність, прощається з європейськими друзями та союзниками. У Німеччині цей візит сприймається з особливою теплотою, адже відносини Байдена та канцлера Олафа Шольца стали не просто політичним партнерством, а справжньою дружбою. Німецька преса тепло відгукується про прощальну зустріч, підкреслюючи міцні особисті та політичні стосунки між Байденом і канцлером Олафом Шольцем. Обидва лідери підтримували тісну співпрацю, особливо на тлі глобальних викликів, таких як війна в Україні та кліматична криза, а також у відновленні єдності в НАТО.
Останній трансатлантик
Видання Berliner Morgenpost пише про те, що європейці стали свідками прощання з “великим трансатлантистом старої школи”. З людиною, яка має європейське коріння і глибоко переконана в тому, що безпека Америки та Європи є неподільною. З президентом, який після втрачених років правління Трампа та на тлі російського вторгнення в Україну відродив НАТО. І з державним діячем, який ніколи не був сліпим до викликів сучасності, особливо до кліматичної кризи. Зі своїм відходом Байден залишає європейським лідерам, зокрема Олафу Шольцу, важливе завдання — продовжити курс, що був закладений на основі співпраці та спільної безпеки.
Нагадаємо, трансатлантизм – це концепція, яка підкреслює особливе стратегічне, економічне, культурне і політичне партнерство між Європою та Північною Америкою, особливо США. Термін відображає ідею тісної співпраці між країнами по обидва боки Атлантичного океану на основі спільних цінностей, таких як демократія, права людини, верховенство права та ринкова економіка.
Основним інструментом трансатлантичної співпраці є НАТО, створена після Другої світової війни для забезпечення колективної безпеки та стримування зовнішніх загроз, зокрема з боку Радянського Союзу, а пізніше – Росії.
Завдяки Байдену план Путіна зазнав краху
Цей візит має велике значення для Шольца, канцлера, для якого цей американський демократ став прикладом, а в політиці щодо України — провідною фігурою. “Вашому лідерству ми завдячуємо тим, що план Путіна зазнав краху”, — зазначив Шольц. Рішення про постачання Україні все більш потужних озброєнь Шольц узгоджував з президентом США, і жодного кроку не робив без Байдена.
Тривалий час, поки Байден, який з кожним днем ставав дедалі слабкішим, й у липні з важким серцем не відмовився від своєї кандидатури на наступні президентські вибори, звільнивши шлях для Камали Гарріс, Шольц та його оточення захищали американського президента та його фізичну форму.
Німецькі медіа підкреслюють, що після виходу Байдена з Білого дому Шольцу буде бракувати цього близького союзника.
Жоден політик не був для Олафа Шольца важливішим за Джо Байдена у визначенні та обґрунтуванні німецького курсу в умовах війни в Україні, – пише провідне німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Під час зустрічі Шольц підкреслив спільну відповідальність за мир. “Наша позиція ясна: ми підтримуємо Україну так потужно, як тільки можемо. Водночас ми дбаємо про те, щоб НАТО не стала стороною конфлікту, щоб ця війна не призвела до ще більшої катастрофи,” — сказав політик від SPD в Берліні. Байден також похвалив у своїй заяві німецько-американські відносини. Німеччина є одним із найважливіших союзників його країни. Нещодавно ми тісно співпрацювали щодо України.
Спочатку Байден, потім Європа
Вольфганг Ішингер, колишній посол у Вашингтоні та колишній голова Мюнхенської конференції з безпеки в інтерв’ю телеканалу ARD описує співпрацю як надзвичайно довірливу. “Це відносини, в яких Олаф Шольц завжди міг покладатися на те, що в першу чергу узгоджував свої дії з американським президентом Байденом”. Часто ще до того, як він консультувався з європейцями. Щодо допомоги Україні Шольц не робив нічого без попередньої консультації зі своїм партнером Байденом. Жодна важка зброя, жоден танк не були поставлені без згоди Байдена. “Джо Байден — це чоловік, який точно знає, що робить”, – так говорив Шольц, який, у свою чергу, завжди знав, що він і Німеччина можуть розраховувати на Байдена: президента США, який підтримує багатосторонність, любить і знає Німеччину. “Дозвольте мені, як президенту США, сказати: Америка повернулася, трансатлантичне партнерство повернулося”, — виголосив Байден свого часу на Мюнхенській конференції з безпеки, звертаючись до Шольца та інших європейців після темних років президентства Трампа.
Час істини для Європи
Федеральний політичний кореспондент Торстен Кнуф вважає, що листопадові вибори в США – це вирішальний момент для Європи.
З першого терміну президентства республіканського кандидата Дональда Трампа відомо, що він вважає НАТО разом з його безпековими гарантіями коштовною, в основному, непотрібною справою. Якщо Трамп виграє, можна очікувати, що він одразу після вступу на посаду припинить американську військову допомогу Україні і залишить країну на поталу російському диктатору Володимиру Путіну. Наслідки для безпеки Європи будуть катастрофічними. Можливо, що європейці вже за кілька місяців опиняться перед необхідністю самостійно протистояти російському імперіалізму. Якщо демократична кандидатка Камала Харріс виграє, цього не станеться. Харріс обіцяє продовження в трансатлантичних відносинах. Якщо діюча віцепрезидентка стане новою главою Білого дому, старий Захід виживе.
Видання Stern пише про україноцентричність зустрічі лідерів двох потужних країн. Зокрема, Байден пообіцяв “сильну і непохитну” підтримку своєї країни для Києва. Він зазначив, що Берлін і Вашингтон є найбільшими прихильниками України “і її боротьби за виживання як вільної та незалежної нації”.
Водночас Байден визнав, що “ціна висока” і додав: “Але це ніщо у порівнянні з тією ціною, яку довелося б заплатити за життя у світі, де панує агресія і де великі держави нападають на менші країни та знущаються з них — лише тому, що вони можуть”.
Про план Зеленського ні слова
Між тим, німецьке новинне онлайн-видання RP Online звертає увагу читачів на те, що Шольц і Байден жодним словом не згадали на “План перемоги” президента Зеленського, хоча й говорили про те, що Україну потрібно підтримувати якомога потужніше і що Путін прорахувався, коли напав на Україну. Обидва виступають проти ключових вимог українського президента — безумовного запрошення до НАТО та війни на території Росії з використанням важкого озброєння від Заходу. Шольц дуже чітко заявив на саміті ЄС у Брюсселі в четвер, що його позиція залишатиметься незмінною.
Російська агресія проти України, разом із конфліктом на Близькому Сході та ситуацією з Іраном, стала основною темою під час двогодинної зустрічі в форматі чотирьох у Німеччині. До зустрічі, що відбулася після обіду, приєдналися президент Франції Еммануель Макрон та прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер.
Байден назвав цю зустріч вдалою і зазначив про “повну єдність” між учасниками. Стармер заявив: “Ми абсолютно єдині у своїй рішучості та підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно”. У заяві, зробленій після зустрічі, зазначалося, що лідери чотирьох країн обговорили плани щодо допомоги Україні та розглянули “план перемоги” Зеленського. Було також підкреслено, що вони мають намір і надалі підтримувати Україну в її зусиллях забезпечити справедливий і тривалий мир на основі міжнародного права.
Німецька преса загалом підкреслює, що Байден і Шольц залишаються критично важливими фігурами в підтримці України. Однак їхня обережна позиція щодо ключових вимог українського президента свідчить про те, що Захід не готовий беззастережно приймати всі елементи стратегії Києва. Байден і Шольц прагнуть балансувати між підтримкою України та уникненням прямого залучення НАТО у війну.