Гетманцев пропонує створити банк для врегулювання проблемної заборгованості
Під час війни портфель "поганих кредитів" зріс на 37% (на 113,1 млрд грн), причому 90% цього приросту складають кредити бізнесу.

Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев запропонував створити банк “поганих активів” (bad bank). Про це він повідомив у своєму Telegram-каналі.
За словами депутата, проблема непрацюючих кредитів залишається актуальною для банківської системи, незважаючи на певне скорочення їхньої кількості за останні шість місяців. Непрацюючі кредити створюють серйозний тиск на банківські баланси та обмежують можливості банків для надання нових кредитів.
За підсумками першої половини 2024 року частка непрацюючих кредитів (NPL) у загальному кредитному портфелі зменшилася до 34,6%. Гетманцев пояснив, що це скорочення відбулося завдяки збільшенню обсягів кредитування на 78,8 млрд грн з початку року, що підвищило частку здорового кредитного портфеля. Крім того, банки здійснили помірне списання непрацюючих кредитів, зокрема в роздрібному сегменті (споживчі кредити населенню).
Загалом за перші шість місяців 2024 року портфель NPL скоротився на 4,2 млрд грн і наразі становить 418,2 млрд грн. Однак, за словами депутата, проблема непрацюючих кредитів продовжує залишатися значним бар’єром для відновлення кредитування. Під час війни портфель “поганих кредитів” зріс на 37% (на 113,1 млрд грн), причому 90% цього приросту складають кредити бізнесу.
Гетманцев запропонував створити спеціалізовану установу – банк “поганих активів” (bad bank) для врегулювання поточної та майбутньої проблемної заборгованості, яка накопичилася під час війни. Він зазначив, що такий банк може бути створений на базі одного з невеликих банків, який нещодавно перейшов у власність держави через санкції. Можливе також залучення міжнародних донорів до цього проєкту.
Основною місією такого банку буде прийняття на свій баланс із певним дисконтом всієї або більшої частини поточних і майбутніх воєнних NPL. Банк “поганих активів” займатиметься пасивним або активним управлінням цими стресовими активами, зокрема їх продажем, сек’юритизацією, відновленням вартості та добиванням компенсацій за зруйновані активи через централізовані позови проти РФ.
“Це дозволило б розвантажити комерційні банки, даючи їм можливість зосередитися на нарощуванні здорового кредитного портфеля та прискорити відновлення кредитування”, – пояснив Гетманцев.
Він також підкреслив важливість державної підтримки та участі міжнародних партнерів у цьому процесі, зазначивши, що такий підхід може стати ефективним інструментом для стабілізації банківського сектору та відновлення економіки в цілому. Гетманцев вважає, що створення банку “поганих активів” може стати важливим кроком на шляху до відновлення фінансової стабільності в Україні та забезпечення довгострокового економічного зростання.