Гетманцев пропонує зобов’язати українців купувати військові облігації

Голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев оголосив про ініціативу стимулювання попиту на облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) серед населення в умовах війни. Він запропонував запровадити обов’язкову покупку державних цінних паперів у розмірі 7% від офіційного доходу кожного українця.
Гетманцев зазначив, що в умовах війни збільшення обсягу розміщення ОВДП є одним із небагатьох доступних внутрішніх джерел фінансування, разом із підвищенням податків, що може частково покрити потреби у фінансуванні безпеки та оборони.
Збільшення внутрішніх ринкових запозичень також дозволяє уникнути емісійного фінансування дефіциту бюджету, яке застосовувалося у 2022 році та сприяло зростанню інфляції. Тому завданням на найближчий час залишається розвиток ліквідності первинного та вторинного ринків ОВДП.
На його думку, підтримка попиту на ОВДП залежить від збереження привабливих процентних ставок. Середньозважена дохідність гривневих ОВДП, випущених у жовтні, склала 15,6%, що випереджає очікувану девальвацію та інфляцію. Для населення ці інструменти вигідніші за депозити, оскільки інвестиційний дохід від них не обкладається податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Гетманцев навів приклад Ізраїлю, який під час великих війн вводив обов’язкові накопичувальні схеми для мобілізації внутрішніх заощаджень, зокрема довгострокову обов’язкову військову позику. Зокрема, 7% від оподаткованого доходу працівників та підприємств виділялися на придбання військових облігацій, які приносили дохідність у 5% і не обкладалися податками, а тіло позики індексувалося відповідно до вартості життя.
За словами Гетманцева, аналогічний інструмент, обмежений військовим часом та призначений виключно для підтримки сектору безпеки і оборони, може бути запроваджений і в Україні. Він зазначив, що хоча вже існує військовий збір, обов’язкова покупка військових облігацій може стати додатковим інструментом, особливо за участі державних банків, які мають розробити індивідуальні плани купівлі.