Корупційна схема бронювання від мобілізації обходиться Україні в 80 млрд грн на рік: експерт

Рік тому було запропоновано впровадження ідеї бронювання критично важливого персоналу, яку підтримало Міністерство економіки, а також схвалив Кабінет міністрів. Проте, подальшого розвитку ця ініціатива так і не отримала. Про це розповів генеральний директор Advanter Group Андрій Длігач в ефірі Громадського радіо.
За словами Длігача, мобілізаційний потенціал України становить близько 5 мільйонів осіб, з яких 1,5 мільйона вже заброньовані. Проте президент, побачивши ці цифри, ініціював перевірку правомірності бронювання такого великого числа людей. Це створює нові ризики для бізнесу, оскільки може призвести до необхідності знову готувати документи, а також створює простір для вимагання хабарів та загальної непередбачуваності ситуації.
“Для України обмежений ресурс — людський капітал. рік тому була придумана ідея бронювання критичного персоналу. Вона підтримана мінекономіки і була навіть схвалена на рівні Кабміну, але потім їй не дали хід. Ця ідея бронювання критичного персоналу призвела б до того, що близько 15 % тих, хто підлягає призову були б заброньовані. Для бізнесу це дало б можливість бізнесу донатити, а це 200 мільярдів гривень на рік”, — підкреслив економіст.
Длігач також зазначив, що реалізація цієї ініціативи могла б допомогти подолати корупцію в процесі бронювання, обсяг якої оцінюється приблизно в 80 мільярдів гривень на рік. “Попри всі переваги, цю ідею досі бояться впровадити”, — зауважив він.