ЄС та світ

Китайські науковці створили бджіл-кіборгів для рятувальних місій і шпигунства

У Китаї дослідники перетворюють звичайних бджіл на високотехнологічних кіборгів — у їхній мозок вживлюють мікрочіпи, які дозволяють керувати напрямком польоту. Проєкт, що його розробляє команда професора Пекінського технологічного інституту Чжао Цзеляна, має на меті використання бджіл-кіборгів у пошуково-рятувальних операціях, а також у секретних розвідопераціях.

Науковці розробили надлегкий контролер мозку вагою 74 міліграми — найменший у світі. Його закріплюють на спині бджоли, після чого він передає сигнали безпосередньо в нервову систему комахи за допомогою трьох голок. За результатами випробувань, дев’ять з десяти бджіл реагували на ці сигнали та летіли у вказаному напрямку.

Дослідники вважають, що завдяки компактним розмірам, здатності до маскування та високій маневреності бджоли-кіборги можуть проникати у вузькі простори — там, де не пройде людина чи дрон. Їх можна оснастити мікрокамерами, сенсорами, пристроями прослуховування — для збору інформації під час надзвичайних ситуацій або у воєнних умовах.

У своїй науковій статті, опублікованій 11 червня в китайському журналі Mechanical Engineering, команда Чжао зазначає, що такі біо-роботи мають переваги над штучними аналогами: вони краще маскуються, витриваліші та адаптивні до середовища. Зокрема, їх пропонують залучати до міських боїв, антинаркотичних рейдів, боротьби з тероризмом і розвідки у ворожих умовах.

Однак проєкт поки має низку обмежень. Найбільша проблема — енергоживлення: потужних батарей не вистачає надовго, а більші акумулятори надто обтяжують бджіл. Крім того, різні види комах потребують окремих конфігурацій приладів, бо мають різні точки сприйняття сигналів.

Технологія не є новою — схожі експерименти проводили вчені у США, Японії, Сінгапурі. Наприклад, у Сінгапурі тарганів обладнували мікрочіпами для пошуку людей під завалами після землетрусу. Проте китайська розробка наразі є найменшою і найточнішою серед усіх аналогів.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Внаслідок вибуху на фармацевтичному заводі в Індії загинули 42 людини (відео)

Китай також працює над іншими мініатюрними технологіями — зокрема, в червні представлено дрони, розміром з комара, для аеророзвідки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку