МАГАТЕ фінансувало дослідження в окупованому Криму за участі росіян

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) фінансувало низку російських наукових проєктів на окупованому Росією Кримському півострові, хоча офіційно агентство продовжує вважати Крим частиною України. Про це йдеться в розслідуванні “Радіо Свобода”, яке базується на внутрішніх документах МАГАТЕ, пов’язаних із двома науковими проєктами, що отримали підтримку від Агентства.
Один із проєктів, розпочатий восени 2016 року, стосується дослідження забруднення прибережних вод Чорного моря з використанням ядерних методів аналізу. В угоді зазначено, що дослідження проводяться на російських прибережних станціях, включаючи Севастополь. Хоча фінансовий аспект угоди не розкривається, МАГАТЕ зазначено як спонсор проєкту.
Ще одним проєктом є грантова заявка від Об’єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД) з Дубни, Росія, на дослідження в Криму. У заявці, з бюджетом у 165 тисяч євро, також згадано плани взяття проб у Севастополі. Проте в публікації 2019 року, присвяченій цьому проєкту, Севастополь і Крим не були згадані, що залишає питання щодо проведення досліджень у Криму без відповіді.
Інший проєкт стосувався вивчення міграції птахів і поширення пташиного грипу, де зразки пір’я були взяті в Криму. Журналісти отримали контракт між МАГАТЕ та російськими виконавцями, підписаний навесні 2018 року.
Крім цього, 21 жовтня в Москві планується відкриття тренінгового курсу з фізики брахітерапії, в рамках програми технічної кооперації МАГАТЕ. Серед учасників заявлені представники з Росії, але насправді вони працюють у Донецьку, окупованому Росією.
Українське представництво при міжнародних організаціях у Відні підкреслило, що жоден із цих проєктів не був узгоджений з Україною.
У відповідь на запит “Радіо Свобода”, МАГАТЕ заявило, що продовжує визнавати Крим частиною України, а підтримані проєкти мали “виключно технічний характер” і не відображають зміну позиції Агентства. Проте щодо московського тренінгу за участю співробітників з Донецька МАГАТЕ не надало коментарів.