Маршрути мобільних аптек охоплюють понад 1000 населених пунктів: МОЗ

Маршрути мобільних аптек в Україні охоплюють вже понад 1000 населених пунктів. Станом на травень 2025 року в країні функціонують 29 мобільних аптечних пунктів, які працюють у 17 областях, ще один готується до запуску найближчим часом. Про це повідомляє пресслужба МОЗ.
Переважно аптечні автомобілі їздять у населені пункти, де немає жодної стаціонарної аптеки — йдеться про віддалені громади, прифронтові території та села з обмеженим доступом до медичної інфраструктури.
“Ми запустили першу мобільну аптеку в січні 2024 року — з одного маршруту в Харківській області. Сьогодні їхні маршрути охоплюють понад 1000 населених пунктів — це тисячі людей, які отримали реальний доступ до ліків там, де раніше не було жодної аптеки. У воєнний час мобільна аптека — це не просто точка продажу. Це точка довіри, стабільності й турботи про людей у громадах. У таких аптеках можна придбати як рецептурні, так і безрецептурні препарати, зокрема ліки за програмою “Доступні ліки”, що дозволяє людям економити кошти й, головне, не переривати лікування.
Ми продовжимо розвивати цю мережу — там, де вона справді потрібна. І для цього нам потрібна активна участь громад і аптечного бізнесу — держава вже створила необхідні умови, а тепер важливо, щоб ці ініціативи активно втілювались на місцях”, — наголосив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Найбільше покриття мають маршрути у Харківській, Київській, Черкаській і Чернігівській областях. Саме в цих регіонах також функціонує найбільша кількість мобільних аптек — по три в кожній області. До ініціативи долучилися як державні, так і приватні оператори: 14 аптек працюють на базі комунальних і державних установ, ще 15 — обслуговуються приватними структурами.
Завдяки цій системі понад 70 тисяч пацієнтів уже отримали доступ до ліків. За даними Державної служби з лікарських засобів, у мобільних аптеках було погашено понад 4000 електронних рецептів у межах програми “Доступні ліки”. Найчастіше люди звертаються по засоби для нормалізації тиску, серцеві препарати, знеболювальні, вітаміни та ліки для травної системи.
Фармацевти в мобільних аптеках не лише видають медикаменти, а й надають базові консультації, підтримують місцевих мешканців і, за потреби, привозять необхідні препарати під індивідуальні замовлення. Аптечні автомобілі оснащені відповідно до стандартів: усередині встановлено холодильники, спеціалізовані шафи для зберігання ліків і забезпечено дотримання температурного режиму під час транспортування.