Масове відхрещення від Московського патріархату: скільки громад уже зробили вибір
З 2018 року, коли була створена Православна церква України, 1 502 релігійні громади вирішили відійти від Московської церкви і приєднатися до ПЦУ. Про це стало відомо з відповіді Державної служби України з етнополітики та свободи совісті на запит агентства “Інтерфакс-Україна”.
На початку 2018 року лише дві громади перейшли до новоствореної ПЦУ, але вже наступного року їх кількість зросла до 319. Процес тривав і в наступні роки, зокрема у 2022 році, на тлі посилення військової агресії Росії, відбувся значний стрибок – до ПЦУ приєдналося 496 громад. У 2023 році їх кількість склала 471, а в першій половині 2024 року вже 159 релігійних спільнот змінили свою підпорядкованість.
Водночас Держслужба з етнополітики не має даних щодо кількості релігійних організацій, які були ліквідовані серед тих, що раніше належали до Московської церкви.
Станом на початок 2024 року в Україні діяло 10 919 релігійних організацій, що належали до Московської церкви, зокрема 51 релігійний центр/управління та 214 монастирів. У порівнянні, Православна церква України налічувала 8 295 релігійних організацій, серед яких 56 релігійних центрів/управлінь і 87 монастирів.
Президент України Володимир Зеленський нещодавно підписав законопроєкт № 8371, який забороняє діяльність в Україні релігійних організацій, що мають керівний центр у державі-агресорі. Верховна Рада підтримала цей законопроєкт, і заборона торкнулася зокрема Московської церкви, яка діяла в Україні під брендом УПЦ МП. Ця законодавча ініціатива викликала бурхливі політичні дискусії, і навіть призвела до виключення народного депутата Юрія Загороднього з групи “Платформа за життя та мир” через його підтримку заборони діяльності Російської православної церкви в Україні.