Минув рік після трагедії на Каховській ГЕС: станцію можна буде відновити через сім років після повної деокупації (відео)

Рік тому, 6 червня 2023 року внаслідок підриву було зруйновано греблі Каховської гідроелектростанції в Херсонській області. Це спричинило масштабні затоплення населених пунктів поблизу річки Дніпро, численні людські жертви, серйозні екологічні наслідки вплинули на безпеку Запорізької атомної електростанції. Каховська ГЕС була п’ятою за розміром в Україні й найбільшою за площею мілководдя. Зруйнована гребля стала найбільшою техногенною катастрофою в Європі з часів Чорнобиля.
Генеральний директор “Укргідроенерго” Ігор Сирота наголосив на значних втратах для енергетичного сектору України.
“Якщо говорити в цілому у розрізі української енергосистеми, то внаслідок руйнування Каховської ГЕС було втрачено 343,2 МВт встановленої потужності. Крім того, було втрачено 192 МВт регулюючої потужності, необхідної для оперативного балансування ОЕС України. Спуск Каховського водосховища і, як наслідок, зниження рівня нижнього б’єфа Дніпровської ГЕС призвело до несприятливих режимів роботи і періодичних обмежень потужності на агрегатах Дніпровських ГЕС-1 і ГЕС-2, а також до запровадження обмежень в роботі і інших ГЕС Дніпровського каскаду“, – пояснив Сирота.
Наслідки, що вражають
Затоплення призвело до численних людських жертв. Згідно з інформацією Незалежної міжнародної комісії ООН, внаслідок руйнування Каховської ГЕС на територіях під контролем України загинули 33 особи, 28 дістали поранення і понад 40 людей вважаються зниклими безвісти. Неможливо точно визначити наслідки цієї катастрофи на територіях, які тимчасово окуповані. Екологічні наслідки також жахливі. Загинули тисячі тварин, було знищено унікальні екосистеми. Осушення Каховського водосховища призвело до масової загибелі риби та інших водних організмів, що негативно вплинуло на біорізноманіття регіону.Крім того, руйнування греблі завдало Україні збитків на суму майже $14 млрд.
Відновлення
Наразі триває розробка планів з відновлення Каховського гідровузла. Це складний та тривалий процес, який потребує значних фінансових та технічних ресурсів.
“За попередніми розрахунками відбудувати станцію можливо за 6-7 років, але перед цим, як я вже зазначав потрібно, аби була деокупована територія, і тоді ми зможемо осушити місце, де відбувся підрив, провести обстеження, демонтувати зруйновані споруди та конструктиви Каховського гідровузла. А далі вже приступити до безпосередньої відбудови станції. Якою вона буде поки важко говорити, оскільки наразі без експертизи ми не знаємо наскільки там критична ситуація з самими конструктивами та розмиванням дна”, – розповів Генеральний директор “Укргідроенерго” Ігор Сирота.
Олександр Прокудін, голова Херсонської обласної військової адміністрації зазначив, що науковці активно працюють над проєктом відновлення Каховської ГЕС. За його оцінками, будівництво нової станції займе не менше п’яти років та потребуватиме інвестицій в розмірі від 1 до 2 мільярдів євро.