Інфографіка

Мир, який ми обираємо: очікування українців від нового 2025 року

Новорічні настрої далекі від святкової казки. Для когось це виключно констатація переходу з одного року в інший, символічна заміна настінного календаря новим, із “п’ятіркою” наприкінці. Для когось галасливе святкування, “попри все”, з усіма добре знайомими атрибутами застілля. Когось дратує маргінальність українців, які, уникаючи думок про війну, намагаються жити “тут і зараз”. Хтось, навпаки, щиро радіє за тих, котрі ще не втратили смак життя і вірять у новорічне диво.

Ми різні, але не чужі

Ми — різні, але не настільки, щоб забувати про те, хто ми є. Нас об’єднує більше, ніж здається. Війна, яка забрала в нас близьких, спокій, дім, зробила нас сильнішими, витривалішими, згуртованішими. Попри всі втрати, ми зберігаємо здатність діяти, будувати плани на майбутнє та вірити в краще.

У новорічних передчуттях, навіть далеких від ідеалу, є місце надії. Надії на те, що новий рік принесе мир, хоч і за високу ціну. Що життя кожного українця, який залишився вдома чи змушений був вирушити за кордон, наповниться сенсом і теплом. Що кожен із нас зможе знайти свою радість у найважливіших речах: у зустрічах з тими, кого не бачив роками, у подорожах, у справжній тиші без вибухів і тривог…

Колись, у далекому дитинстві, ми малювали вітальні листівки і зазвичай зичили рідним миру, супроводжуючи побажання перекресленими танками, бомбами, воєнними літаками і геть не розуміючи, що таке війна і навіщо  бажати миру, який і так є безсумнівним. Мир здавався чимось настільки природним, що його відсутність навіть не уявлялася можливою. А тепер ми знаємо, що таке війна. Вона позбавила нас звичних впевненостей і змусила навчитися цінувати кожен момент спокою. Вона показала, наскільки крихкою може бути безпека, якщо не боротися за неї.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Студентський кошторис. Скільки коштує навчання в Австрії?

Мир — прагнення, одне на всіх

Тож нині мир — це не ціннісна абстракція чи риторичне побажання на листівці. Це наша найбільша мрія, одна на всіх. А найбільше новорічне диво — це відчуття безпеки, яке повертається додому.

Ми — нація, яка має найгірші показники у світі за всім, що конче важливо навіть вже не для життя, для виживання. Перші за смертністю й за міграцією, останні за народжуваністю…

Тож для нас життєво важливо, щоб у прийдешньому новому році мир став реальністю, а не лише надією.

Оптимістичні настрої з ноткою обережності

У грудні 2024 року завершилося масштабне міжнародне опитування Gallup International End of Year Survey (EoY), яке охопило 35 882 респондентів у 35 країнах світу. Україна, активно представлена у цьому проєкті, продемонструвала складний баланс між оптимізмом та реаліями, які формують суспільні очікування від 2025 року.

Майже половина українців (45%) вірить, що 2025 рік буде кращим за 2024-й. Ще 20% не чекають суттєвих змін, а 27% прогнозують погіршення. Торік українці були більш оптимістичними: у 2023-му 51% українців очікували покращень і лише 17% — погіршень.

Серед найоптимістичніших груп – українці старшого віку. У категорії 65+ 54% опитаних переконані, що новий рік буде кращим. Водночас молодь (18–24 роки) більш скептична: 33% вважають, що ситуація залишиться незмінною, а значна частина передбачає суттєві економічні труднощі.

Економіка: хмари над горизонтом

Одна з найгостріших тем — очікування щодо економічного становища. Більшість (63%) прогнозують економічні негаразди у 2025 році, і лише 13% сподіваються на стабільність. Решта або не чекають змін (20%), або не визначилися із прогнозом (5%). Ці настрої погіршилися порівняно з минулим роком, коли оптимістів було більше (17%), а песимістів — менше (52%).

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Мільярди на допомогу Україні: чому гроші не доходять до тих, хто їх потребує

Попри загальне похмуре сприйняття, українська молодь віком 18–24 роки демонструє найвищий рівень позитиву щодо економіки країни серед усіх вікових груп.

Мир, який ми обираємо: очікування українців від нового 2025 року
Інфографіка: ІА “ФАКТ”

Міжнародний контекст

На глобальній арені Україна посіла 15-те місце за загальним рівнем оптимізму щодо 2025 року. Серед країн Східної Європи українці виявилися найбільш оптимістичними, маючи позитивний Індекс нації (+17%). Для порівняння: у Польщі цей показник становить -14%, у Сербії — -21%, а в Боснії та Герцеговині — -38%.

За індексом очікувань економічного розвитку Україна, на жаль, опинилася серед аутсайдерів, посівши 32-ге місце. Нижче розташувалися лише Німеччина та Австралія.

Мир, який ми обираємо: очікування українців від нового 2025 року
Інфографіка: ІА “ФАКТ”

На чолі глобального рейтингу оптимізму опинилися Саудівська Аравія та Китай. Ці країни задають тон у впевненості щодо майбутнього.

Хай там як, а слово “новий” віщує нові сподівання, очікування, плани, тож бажаємо, щоб прийдешній рік виправдав ваші надії та мрії, та подарував кожному з нас те, чого ми прагнемо найбільше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку