Монголії доведеться пояснити невиконання ордера МКС щодо Путіна: прокурор МКС
Монголії доведеться дати пояснення Міжнародному кримінальному суду (МКС) щодо її рішення не заарештовувати Володимира Путіна під час його візиту до країни. Цю вимогу озвучив прокурор МКС Карім Хан в інтерв’ю російській службі BBC News.
Карім Хан наголосив, що Улан-Батор має офіційно відповісти, чому було проігноровано ордер на арешт Путіна, виданий МКС у березні 2023 року.
“Наразі ведуться переговори на рівні суду, і судді можуть надати рекомендації, якщо виявиться відсутність співпраці”, — пояснив Хан, додаючи, що не хоче передбачати можливі рішення, поки процес триває.
Прокурор також підкреслив, що історія неодноразово показувала, як високопосадовці, яких колись вважали недоторканими, зрештою потрапляли під суд. Він нагадав про приклади Радована Караджича, Ратка Младича та Слободана Мілошевича з Югославії, а також Чарльза Тейлора з Сьєрра-Леоне, які свого часу уникали правосуддя, але врешті були засуджені міжнародними трибуналами.
Ордер на арешт Путіна було видано 17 березня 2023 року у зв’язку зі звинуваченнями у воєнних злочинах, зокрема депортації українських дітей. Однак, за даними Bloomberg, перед своїм візитом до Монголії Путін отримав гарантії, що його не заарештують.
Попри заклики від українського МЗС та Генпрокуратури до Монголії виконати міжнародний ордер і передати Путіна МКС, монгольська влада відмовилася це зробити. За словами речника монгольського уряду, таке рішення було продиктоване економічною залежністю країни від Росії, зокрема у постачанні нафтопродуктів та електроенергії. Після візиту Путіна генпрокурор України Андрій Костін розкритикував дії Улан-Батора, підкресливши, що така поведінка підриває міжнародне право і принципи правосуддя.