“Ми повинні жорстко припинити тінь та корупцію і ввести військову цензуру видатків”: Данило Гетманцев

Фінансове забезпечення України наразі перебуває у центрі суспільної дискусії, адже сучасна геополітична ситуація має прямий вплив на наші державні фінанси. Багато хто ставить запитання про зв’язок подій на міжнародній арені з економічною стабільністю країни, і відповідь на це питання однозначна: зв’язок є безпосереднім.
У зв’язку з цим Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що сьогодні ми живемо у періоді найвищої турбулентності з березня 2022 року. За його словами, «багато хто питає про зв’язок того, що відбувається у міжнародній політиці, з нашими фінансами, і цей зв’язок, на жаль, є прямим». Він наголосив, що підтримка України, зокрема фінансова допомога від стратегічних партнерів, вже не може вважатися гарантованою, що створює додатковий тиск як на внутрішню економіку, так і на політичні процеси в ЄС, де починаються неприємні для нас дискусії.
Гетманцев зазначив, що попри відносну забезпеченість фінансовими ресурсами у поточному році, зростає невизначеність щодо майбутніх періодів, зокрема з 2026 року. Він звернув увагу на те, що інструмент ERA, який приносить Україні 50 мільярдів доларів від прибутків за рахунок знерухомлених активів банку РФ, невідворотно вичерпається.
«Це означає, що ми маємо безмежно вдячно приймати будь-яку допомогу, на яку можемо розрахувати під час перемовин про вступ до ЄС і післявоєнної відбудови», – підкреслив він.
За його словами, разом з міжнародною підтримкою, критично важливо переглянути та консолідувати усі внутрішні фінансові джерела та ресурси. Гетманцев наголосив:
«У фінансовій політиці все просто – рахувати кожну копійку».
Він пояснив, що для держави настає час жорстко припинити існування тіньової економіки та корупції, адже ці явища – справжні вороги, що в деяких випадках навіть гірші за зовнішніх агресорів.
Як зазначав Гетманцев, необхідно вичистити крадіїв з влади та почати оцінювати роботу фіскальних органів і правоохоронних структур за результатами знищення тіні, тобто за реальними цифрами надходжень, а не лише за кількістю порушених кримінальних справ.
За його словами, завдяки ефективній роботі податкової служби у 2025 році ми можемо, навіть не напружуючись, отримати додатково 4 мільярди доларів від детінізації, а при більш активних зусиллях – набагато більше.
Гетманцев також звернув увагу на необхідність запровадження «військової цензури» видатків, адже не можна допустити безглузде витрачання коштів на експерименти окремих міністрів, як-от провальний кешбек, який дав приріст ВВП, що навіть не перевищує статистичну похибку. Він наголосив, що гарантоване пільгове фінансування у розмірі 50 мільярдів доларів потрібно розтягнути не на один рік, а на три роки.
«Ми повинні жорстко припинити тінь та корупцію. Вичистити крадіїв з влади. Це вороги, гірше росіян. Почати оцінювати роботу фіскалів та правоохоронців по факту знищення тіні, по результату в цифрах надходжень, а не по кількості порушених кримінальних справ. Прибрати будь-яку профанацію. Тільки від роботи податкової ми маємо у 2025 році не напружуючись отримати плюс 4 млрд дол від детінізації, а якщо напружитись – набагато більше.
І ввести військову цензуру видатків. Ми не можемо допустити безглуздого витрачання коштів на експерименти окремих міністрів на кшталт провального кешбеку, що дав «приріст» ВВП меньше статистичноі похибки. Ми повинні розтягнути гарантоване пільгове фінансування у 50 млрд дол. не на рік, а на три роки. Тотальна детінізація і економія – це те, що зараз потрібно», – підкреслив Гетманцев.
Щодо суспільства Гетманцев заявив, що настав час для кожного українця подорослішати та припинити толерувати ухилення від оподаткування. Він зазначив:
«Безглузді дискусії на кшталт вбивства бізнесу від додаткових 3,5% ВЗ вже давно не мають сенсу. Той хто краде податки у будь-якій формі – ворог. Такий самий як і крадій у владі. Оцінка має бути однозначною від всіх, хто вважає себе українцями. В березні 2022-го ми всі це розуміли однаково. Сьогодні ситуація не менш складна та небезпечна».