На Сонці відбувся потужний спалах, який спричинив радіоперебої у Тихому океані

Сонячна пляма в регіоні 4114 спричинила найпотужніший на цей момент спалах у межах свого існування — класу X1.9. Це призвело до короткочасних перебоїв радіозв’язку на коротких хвилях, зокрема в регіоні Тихого океану, де найбільше постраждали деякі райони Гаваїв. Про це повідомляє Space.com.
Спалах стався у ніч проти 20 червня та досягнув пікової інтенсивності близько 5-ї години ранку за київським часом. Його енергії вистачило для іонізації верхніх шарів атмосфери Землі, що й викликало перебої зв’язку. Особливо це відчули радіоаматори на Гаваях — одразу після спалаху вони могли зафіксувати втрату сигналу на частотах нижче 25 МГц. Крім того, цей спалах дестабілізував великий магнітний протуберанець у південній півкулі Сонця — структуру у вигляді дуги, пов’язану з магнітними полюсами світила.
Поява короткохвильових радіозбоїв є типовою реакцією атмосфери на потужні сонячні спалахи, адже рентгенівське та екстремальне ультрафіолетове випромінювання, яке вони продукують, майже миттєво досягає нашої планети, спричиняючи іонізацію. Через це змінюється щільність атмосфери, що ускладнює проходження високочастотних радіосигналів, які використовують для зв’язку на великі відстані. Радіохвилі втрачають енергію при зіткненні з електронами в іонізованому шарі, що може призвести до суттєвого ослаблення сигналу або навіть повного зникнення зв’язку.
Спалахи класу X є найпотужнішими серед усіх сонячних спалахів. Потужність цього конкретного випадку (X1.9) робить його одним із найсильніших у нинішньому сонячному циклі. Це підтверджує, що регіон 4114 є однією з найбільш активних зон на Сонці й заслуговує на подальше спостереження.
У найближчому майбутньому можливі нові спалахи. Якщо вони супроводжуватимуться корональними викидами маси, спрямованими до Землі, це може спровокувати геомагнітні бурі або навіть викликати полярне сяйво.