На території України вчені знайшли найдавніші докази обробки бивнів мамонтів

На місці доісторичної стоянки Меджибіж, що на території Хмельницької області, українські науковці виявили фрагменти оброблених кісток мамонтів, які були залишені прадавніми людьми близько 400 тисяч років тому. Дослідники вважають ці знахідки найдавнішими свідченнями цілеспрямованої обробки бивнів мамонтів, повідомляє International Journal of Osteoarchaeology.
У межах дослідження вчені аналізували артефакти з кісток мамонта, знайдені на стоянці доби нижнього палеоліту — періоду, для якого характерна значна варіативність технологій, що виникали у різний час у різних регіонах.
Нижній палеоліт традиційно поділяється на олдувайський етап (приблизно від 2,6 до 1 мільйона років тому), коли з’явилися перші рубаючі знаряддя, та ашельський етап (орієнтовно від 1,7–1,5 мільйона до 250–200 тисяч років тому), коли наші предки почали створювати складніші інструменти, зокрема ручні сокири.
На стоянці Меджибіж дослідники виявили знаряддя, виготовлені з мамонтової кістки, при створенні яких застосовували методи, типові для кам’яних артефактів. Зокрема, йдеться про техніку біполярного розщеплення — процес, коли заготовку розколюють ударом об тверду основу.
Один зі співавторів дослідження, Олександр Науменко з Національного музею історії України, зазначив, що свіжий мамонтовий бивень є надто твердим для обробки, тому потребує попередньої підготовки. За його словами, експерименти, результати яких буде оприлюднено пізніше, показали: для виготовлення знарядь мешканці стоянки розколювали вивітрені фрагменти бивня, оскільки в такому стані матеріал краще піддається обробці.
“Чому давні гомініни (підродина приматів, до якої належить сучасна людина) взялися за такий специфічний матеріал? Хочеться, звісно, уявити давніх людей, які виготовляли іграшки, але, на мою думку, це стосується стратегії експлуатації сировини”, — зазначив Науменко.
Вчений припускає, що широкий спектр методів обробки міг бути результатом гнучкого технологічного підходу мешканців стоянки, низького рівня добору форм і обмеженої спеціалізації у виробництві знарядь.
“Найкрутішими предметами, довкола яких і розгортається переважна частина аналітики, є біполярний нуклеус і вістря. Оглянути спрощені моделі артефактів можна за посиланням”, — додав Науменко.
