Нардепи взялися за перегляд спеціальних пенсій: які суми обговорюються
Згідно з даними Міністерства соціальної політики, на 1 січня 2024 року середній розмір пенсії колишнього народного депутата становив 17,9 тисяч гривень на місяць.

Група з 56 народних депутатів звернулася до Конституційного суду України з проханням визнати неконституційним рішення про скасування спеціального пенсійного режиму для колишніх народних депутатів, яке було впроваджене у 2017 році.
Як повідомляє “Економічна правда”, депутати прагнуть відновити спеціальні пенсії для колег першого-восьмого скликань, тобто тих, хто займав свої посади з 1990 року до 1 жовтня 2017 року, коли набув чинності закон “Про реформу солідарного рівня пенсійної системи”.
До ухвалення цього закону, колишні народні депутати мали дві основні переваги при нарахуванні пенсій:
- Розмір депутатської пенсії становив 60% від їхньої зарплати, тоді як для більшості громадян цей показник становить 30-35%.
- Пенсія розраховувалася не з середньої зарплати за роки роботи, а з поточної зарплати з надбавками чинних народних депутатів.
За даними Міністерства соціальної політики, на 1 січня 2024 року середня пенсія колишнього народного депутата становила 17,9 тисяч гривень на місяць, що більш ніж утричі перевищує середню пенсію для решти українців, яка становить 5,8 тисяч гривень.
Депутати, які підписали звернення до КСУ, стверджують, що їхнє рішення спрямоване на підтримку колег з попередніх скликань. Наприклад, Олександр Копиленко (“Слуга народу”) зазначив, що приводом для його підписання стала ситуація зі збором коштів на лікування Степана Хмари, одного з засновників української державності.
Сергій Тарута (“Батьківщина”) стверджує, що колишні народні депутати отримують “мінімальну пенсію”, хоча це твердження не відповідає даним Міністерства соціальної політики та змісту подання до КСУ.
Якщо Конституційний суд ухвалить позитивне рішення, право на перерахунок пенсій отримають 1 100 колишніх депутатів. За підрахунками “Економічної правди”, додаткові витрати на виплату цих пенсій становитимуть 79,2 мільйона гривень на рік.
Експерти застерігають, що таке рішення може відкрити шлях до відновлення спеціальних пенсій не лише для ексдепутатів, а й для майбутніх. Проте, представниця депутатів у КСУ Юлія Кириченко вважає такий варіант малоймовірним.
Депутати вирішили звернутися до Конституційного суду, а не голосувати за відповідний законопроєкт у Верховній Раді. За словами Сергія Тарути, це пов’язано з побоюваннями, що їх можуть звинуватити в намаганні ухвалити закон “для себе”.
За даними Мінсоцполітики, середня пенсія колишнього депутата станом на 1 січня 2024 року складала 17,9 тисяч гривень, що утричі більше, ніж середня пенсія інших громадян. У разі повернення спеціального режиму, пенсії ексдепутатів можуть зрости до 23,6 тисяч гривень на місяць, що контрастує з твердженням Сергія Тарути про “мінімальну пенсію” у 2 300 гривень.
До 2017 року пенсія народного депутата становила 60% від його заробітної плати, яка у 2023 році, за даними декларацій, коливалася в межах 45-55 тисяч гривень на місяць.