НАТО не має чим протидіяти дронам на оптоволокні, Захід втрачає технологічну перевагу: РНБО

Армії країн НАТО залишаються беззахисними перед новими видами безпілотної загрози, зокрема FPV-дронами та дронами на оптоволоконному управлінні, які активно застосовує Росія проти України. Про це заявив керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко, коментуючи ситуацію на фронті та технологічні зміни в сучасній війні.
За словами посадовця, країни Альянсу поки що не мають жодних ефективних технологій, здатних протидіяти цим новітнім типам БПЛА. Це вказує на глибшу проблему — втрачену технологічну перевагу, якою Захід володів десятиліттями.
“Європі зараз дуже важливо зрозуміти, що дрони на оптоволокні будуть розвиватися, як в нас так і у ворога”, – наголосив Коваленко.
Коваленко зазначив, що зброя, яка вважалась високотехнологічною з 1980-х років і забезпечувала домінування на полі бою, більше не дає вирішальної переваги перед великими масами піхоти та роями дронів. Водночас Росія йде шляхом технологічної адаптації, в її арсеналі — FPV-дрони та безпілотники, які керуються через оптоволоконний канал і працюють без радіосигналу, а отже — невразливі до класичних систем радіоелектронної боротьби.
Крім того, Коваленко звернув увагу на участь Китаю в розвитку цих систем. Зокрема, за його даними, китайські фахівці допомагають росіянам збільшувати дальність дронів на оптоволокні — з нинішніх 30 до потенційних 50 кілометрів. На цьому тлі ризики стрімкого прориву в цьому сегменті з боку противника лише зростають.
Посадовець також нагадав, що Іран, попри багаторічні санкції, зміг розгорнути власне виробництво ударних безпілотників і вийти на новий рівень саме завдяки війні в Україні, яка стала своєрідним полігоном для обкатки таких систем.
“Захід не зробив жодних висновків з досвіду Ірану, і тепер ризикує опинитися в технологічному глухому куті. Або починати діяти вже зараз, або надалі жити в ілюзії, що танки “Леопард” і обмежені поставки крилатих ракет здатні щось змінити”, — підсумував Коваленко.