Нова дипломатична ініціатива: чому Україна прагне організувати саміт миру до листопада
Київ прагне скликати новий саміт миру для досягнення справедливого мирного врегулювання в Україні до виборів у США в листопаді, запросивши на зустріч Росію. Про це повідомляє видання Bloomberg, посилаючись на свої джерела. Така ініціатива не є чимось сенсаційним з огляду на результати саміту у Бюргенштоці. Щоб зберегти динаміку, організаторам варто було б оголосити місце та дату другого саміту якнайшвидше. Це продемонструвало б серйозність зусиль усій світовій спільноті, – про це писали аналітики Інституту миру США одразу після завершення зустрічі у Швейцарії.
Новим в ініціативі української дипломатії є хіба що термін зустрічі – до листопада, тобто до зміни влади в США, яка, що стає усе більш вірогідним, перейде до Трампа.
Чинник Трампа
Він суттєво впливає на намагання нашої країни якомога швидше провести новий мирний саміт. Цей вплив ґрунтується на кількох ключових аспектах зовнішньополітичної позиції Трампа та її потенційному впливі на американсько-українські відносини.
Як відомо, за адміністрації Трампа зовнішня політика США демонструвала ізоляціоністський і непередбачуваний підхід. Трамп часто висловлював скептицизм щодо участі США в іноземних конфліктах і ставив під сумнів цінність таких альянсів, як НАТО. Це створило для України невизначеність щодо рівня підтримки, яку вона може очікувати від США в майбутньому.
Якщо Трамп переможе на майбутніх президентських виборах, є побоювання, що його адміністрація може зменшити підтримку України. Під час свого попереднього терміну Трамп демонстрував більш примирливу позицію щодо Росії і навіть зіткнувся з критикою за відмову у військовій допомозі Україні, намагаючись натомість змусити її проводити резонансні розслідування щодо його політичних суперників. Україна, пише видання The Week, побоюється, що повернення Трампа в Білий дім може призвести до значного скорочення військової та фінансової допомоги з боку США.
Трампівський план щодо України
У Трампа на столі є план припинення війни. Про це пише іспанське видання EL PAÍS.
Два радники кандидата від республіканців, що працювали над документом, — Кіт Келлог і Фред Флейтц. У ньому вони прописали, що від України потрібно вимагати розпочати діалог з Росією, якщо вона хоче продовжувати отримувати американську зброю. Водночас Москву відповідно до цього документу попросять погодитися на переговори з Києвом. У разі незгоди, Білий дім збільшить військову підтримку України. Ось такий подвійний тиск, який бачиться Трампу вельми перспективним.
Радник президента України Михайло Подоляк заявив, що план, запропонований командою Трампа, є “дивним”, оскільки передбачає легітимізацію порушення міжнародного права. Він також не передбачає, що Росія виплачуватиме компенсацію за завдані руйнування.
Чинник середніх країн (middle powers)
Дипломати продовжуватимуть працювати над структуризацією майбутніх переговорів — це зусилля, яке б мало врахувати дипломатичний потенціал “середніх країн”, таких як Єгипет, Індія чи Саудівська Аравія, і залучити їх до планування миру. Згідно з позицією Інституту миру США, присутність таких країн на саміті, який відбувся в Швейцарії, була хорошим першим кроком, але їх активна участь у робочих групах або у якості дипломатичних емісарів була б ще кращою. Ці країни мають експертні знання та вплив, які можуть допомогти Україні завершити війну на її умовах.
Хоча дорожня карта для мирного процесу була однією з заявлених цілей попереднього саміту, вона не з’явилася в комюніке. Ідея, як уважають в американському Інституті миру, є хорошою, і її не слід відкидати. З пунктів мирної формули України робочі групи могли б сформувати план, шукаючи компроміси або ідеї, які б були широко підтримані на міжнародному рівні.
“Середні країни” мають здатність виступати як нейтральні посередники між великими державами. Вони можуть допомагати у створенні переговорного майданчика, де всі сторони конфлікту зможуть висловити свої позиції та знайти компромісні рішення. Середні країни, маючи значну кількість голосів у міжнародних організаціях, таких як ООН, можуть впливати на прийняття резолюцій, які підтримують мирні ініціативи та санкції проти агресорів.
Відповідь Москви
Росія не збирається брати участь у другому саміті миру щодо України, на який Київ готується запросити Москву, – про це заявив заступник глави МЗС РФ Михайло Галузін. Мирну конференцію він назвав “проявом шахрайства”. Кремль і далі наполягає на “умовах для припинення бойових дій та початку переговорів”. Серед них – вимога вивести українські війська з неокупованих російською армією частин Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей і відмовитися від вступу до НАТО. Президент Зеленський називає вимоги Путіна ультиматумом.
Сподівання Кулеби
Київ не прагне до прямих контактів з російською стороною, – своєю чергою наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Він заявив, що участь Росії у другому саміті миру можлива за аналогією з Чорноморською зерновою ініціативою. Кулеба пояснив, що Україна, Туреччина та ООН вели переговори з однієї сторони, після чого Туреччина та ООН вели переговори з Росією. Угода була підписана між Туреччиною, ООН і Україною та між Туреччиною, ООН і Росією, без прямих контактів між Україною та Росією.