Україна

Нинішня позика ЄС Україні у €35 мільярдів є регресною, яку, можливо, доведеться повертати: Politico

9 жовтня Рада ЄС ухвалила рішення про надання Україні позики на суму 35 мільярдів євро (40 мільярдів доларів), а також створення нового кредитного механізму для виконання зобов’язань G7. Погашення цієї позики в рамках програми Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine (ERA) буде здійснюватися за рахунок прибутків від знерухомлених російських активів.

Операція прив’язана до політичних умов, узгоджених з Планом Ukraine Facility, а її виконання контролюватимуть служби Єврокомісії на основі Меморандуму про взаєморозуміння з українською владою.

Хоча раніше повідомлялося, що ці кошти будуть безповоротними, видання Politico зазначає, що позика ЄС є регресною. Це означає, що в разі відсутності прибутків від російських активів, Україна буде відповідальною за погашення 40 мільярдів доларів, що може стати важким тягарем для економіки, яка вже постраждала від війни.

Як нагадує Politico у статті “Позика G7 Україні під загрозою”, у червні 2024 року G7 пообіцяла надати Україні 50 мільярдів доларів для демонстрації єдності Заходу, однак ця домовленість наразі під загрозою через внутрішні політичні та правові суперечки.

Однією з основних проблем є шестимісячний цикл оновлення санкцій ЄС. Це може призвести до ризиків, що прибутки від знерухомлених активів не будуть доступні для погашення позики, що викликає занепокоєння у США, оскільки це може створити бюджетні ризики.

На відміну від інших країн G7, які пропонують Україні безрегресні позики, ЄС вирішив зробити свою позику регресною, що може викликати додаткові труднощі для української економіки та вплинути на позицію МВФ щодо прийнятності боргу України.

Загалом, G7 планувала єдиний підхід до підтримки України, але тепер країни блоку починають діяти індивідуально, що підриває початкову ідею спільної безризикової позики. Якщо проблеми не будуть вирішені оперативно, важлива фінансова допомога Україні може бути поставлена під загрозу в той момент, коли вона найбільше потребує підтримки.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Ціни на поховання зростуть: Верховна Рада готує нові податки на ритуальні послуги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку