Омбудсмен України подає в КСУ позов проти 1600-гривневої мінімалки для судових виплат
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець подав до Конституційного суду подання щодо перевірки конституційності окремої норми закону про державний бюджет на 2024 рік, яка стосується визначення розміру мінімальної заробітної плати для розрахунку виплат. 6 вересня Конституційний суд підтвердив отримання цього подання.
Лубінець оскаржує положення частини 2 статті 8 закону №3460-ІХ, ухваленого 9 листопада 2023 року. Йдеться про норму, яка встановлює мінімальну заробітну плату для обчислення виплат за рішеннями судів на рівні 1600 гривень. Водночас фактична мінімальна заробітна плата у 2024 році має бути 7100 гривень з січня та 8000 гривень з квітня.
На думку омбудсмена, така норма порушує низку статей Конституції України, зокрема, статті 8, 16, 22, 41, 50, 56, 62, та 95. Він наголошує, що зменшення розміру мінімальної зарплати для певних виплат суперечить конституційним гарантіям прав громадян.
У своєму поданні Лубінець також зазначає, що Кабінет міністрів, розробляючи відповідний законопроєкт, обґрунтовував це рішення необхідністю зменшення витрат на виконання судових рішень щодо перерахунку пенсій. Проте, Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради, у своїх висновках до цього законопроєкту, піддавало сумніву правильність встановлення різних рівнів мінімальної заробітної плати. Експерти зазначили, що це суперечить законодавству про оплату праці, яке не передбачає диференціації розмірів мінімальної зарплати залежно від обставин.
Окрім того, науковці попереджали, що зменшення мінімальної зарплати може призвести до порушення конституційних прав громадян, зокрема, права на отримання справедливої оплати праці. Вони також звернули увагу на юридичну невизначеність цієї норми, оскільки незрозуміло, які саме виплати підлягають обчисленню на основі зниженої мінімальної зарплати, що створює ризики неоднозначного застосування закону.
Лубінець повідомив, що після ухвалення бюджету-2024 до нього надходили численні звернення громадян, зокрема й колективні звернення депутатів місцевих рад, з проханням звернутися до Конституційного суду з цього питання. Наразі подання розподілене судді-доповідачу, хоча його ім’я поки що не оголошено.