Точка зору

Пенсіонери перемагають: суди визнають їхнє право на справедливі виплати

У сучасній Україні, де справедливість інколи здається недосяжною, пенсіонери вирішили змінити правила гри. Вони не просто чекають на свої законні виплати – вони борються за них у судах, і виграють. Суди все частіше стають на бік літніх людей, визнаючи їхні вимоги справедливими. Це не лише повертає їм заслужені кошти, але й демонструє всім нам, що ніколи не пізно боротися за свої права.

Омбудсмен Дмитро Лубінець неодноразово піднімав питання пенсійного забезпечення українців, наголошуючи на численних проблемах та необхідності реформ. Він заявив, що близько 70% українців отримують пенсію на рівні або нижче межі бідності, визначеної ООН для країн Центральної та Східної Європи.

“До мене постійно надходять звернення громадян щодо низького розміру пенсії, невідповідності її розміру до тривалості страхового стажу та соціальної несправедливості при призначенні пенсії. Станом на початок 2024 року майже 70% українців отримували пенсію у розмірі нижче та на рівні межі бідності. Викликає занепокоєння і зменшення чисельності пенсіонерів в Україні на майже 400 тисяч. Якщо на початку цього року пенсію отримували 10,5 мільйонів осіб, то зараз лише 10,1 мільйонів осіб”,вважає Лубінець.

Проблеми пенсійної системи

Омбудсмен наголошує, що система пенсійного забезпечення накопичила низку проблем за останні 20 років, які намагалися реформувати. Одним з етапів пенсійної реформи стало ухвалення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у 2003 році, який визначив структуру загальної пенсійної системи. Натомість система спеціального пенсійного законодавства не зазнала жодних змін, що створило вигідніші умови для спеціальних пенсій державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, народних депутатів, науковців, журналістів, суддів та прокурорів.

Закон 2011 року “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” став черговим етапом реформи, який мав на меті збалансувати солідарну систему та впровадити обов’язкову накопичувальну систему. Закон запровадив обмеження для спеціальних пенсій та підвищив пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Почуття безпорадності дуже неприємне, особливо для чоловіків": Олег Симороз про проблеми ветеранів з інвалідністю

Поточний стан і майбутні зміни

Дмитро Лубінець зазначає, що чергові зміни відбулися у жовтні 2017 року з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, яким запроваджені єдині підходи для призначення пенсій з 1 січня 2018 року. Зменшення оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% призвело до зменшення розмірів раніше призначених пенсій.

На даний момент у солідарній системі людина, маючи 30 років страхового стажу, отримує втричі менше доходів. Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці, пенсія має становити не менше 40% від заробітної плати.

Борги і реформи

Безпосередній вплив на розмір пенсії має своєчасність сплати єдиного соціального внеску роботодавцем. Заборгованість із зарплати на державних підприємствах на початок 2024 року становила 2,23 мільярди гривень, що порушує право громадян на належне пенсійне забезпечення. За даними ДПС, на 1 січня 2024 року розмір заборгованості зі сплати єдиного внеску становить 20,5 мільярди гривень.

Лубінець вважає, що вирішити проблему можна, внісши зміни до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Він також зазначив, що Мінсоцполітики розробило законопроєкт щодо комплексного реформування системи пенсійного страхування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку