“Податок на посилки” загрожує українській економіці та може стимулювати контрабанду: CEO Meest International

Запровадження так званого “податку на посилки” може завдати шкоди українській економіці, зменшити податкові надходження та позбавити українців можливості купувати доступні товари за кордоном. Про це заявив співзасновник і CEO Meest International Василь Журавель, повідомляє “Економічна правда”.
“Механізм, за яким пропонується впровадити цей податок, викликає серйозне занепокоєння. В нинішньому вигляді законопроєкт може призвести до негативних наслідків, таких як зростання “сірих” схем, скорочення податкових надходжень і навіть підрив обороноздатності країни”, — зазначив Журавель.
Він підкреслив, що зростання сегменту електронної комерції є важливим джерелом доходів для державного бюджету.
“Досвід показує, що ринок і держава виграють, коли електронна комерція розвивається. Наприклад, минулого року наш поштовий оператор “Росан” сплатив до бюджету 219 млн грн податків, а цього року очікується збільшення цієї суми до понад 275 млн грн. Щоб забезпечити зростання надходжень, електронну комерцію слід підтримувати, а не навпаки”, — додав він.
Журавель також застеріг, що впровадження “податку на посилки” може спричинити повернення значної частини міжнародної торгівлі та легального імпорту в тіньовий сектор, що призведе до збільшення обсягів контрабанди. На його думку, цей податок не тільки не наповнить бюджет, але й стане додатковим фінансовим тягарем для бізнесу та громадян.
“Адміністрування цього податку обійдеться щонайменше у 100 грн за кожну посилку, що є непропорційно високим витратам порівняно з податками, які планується стягувати”, — підкреслив Журавель.
Окрім того, законодавча ініціатива може негативно вплинути на обороноздатність країни. Під час війни українці значно частіше купують військові та суміжні товари за кордоном. Кожна 20-та посилка призначена для фронту: це тактичний одяг, амуніція, запчастини для дронів, електронні прилади тощо. Якщо законопроєкт буде ухвалено, захисникам і волонтерам доведеться переплачувати за ці товари або навіть відмовлятися від них.
Журавель також зазначив, що Україні варто розглянути можливість впровадження європейської моделі контролю поштових відправлень, але підхід до цього повинен бути поступовим і виваженим. Для цього необхідно адаптувати національне законодавство, зокрема Митний кодекс і закон “Про електронну комерцію”. Він нагадав, що ЄС витратив на таку трансформацію близько п’яти років.