Понад мільйон вантажівок і автобусів перетнули кордон з допомогою “єЧерги”

Ті, кому доводилось перетинати державний кордон з європейськими країнами після початку повномасштабного вторгнення РФ, знають, що таке справжні багатогодинні черги. У чергах на кордонах з Польщею, Угорщиною, Румунією та іншими країнами втрачали час не лише звичайні українці, які виїжджали, втікаючи від війни, чи в особистих справах, а й водії вантажівок. Блокування портів в рази збільшило транспортне навантаження на сухопутних кордонах країни.
Часто тим, хто перевозив українську продукцію на експорт, або ввозив важливі імпортні продукти, доводилось чекати по кілька діб. Проблем для руху й без того переповненим транспортним артеріям додавали протести перевізників з Польщі та Угорщини, протести фермерів та ін. Усе це мало вкрай негативний вплив на експортні процеси, а, як наслідок – на економіку країни загалом.
Утім, за останній рік ситуацію дещо покращилась. Прискорити процеси перетину кордону вдалось завдяки електронному сервісу “єЧерга”. Програма повноцінно працює вже рік. Станом на кінець травня понад 1 млн вантажівок та автобусів перетнули кордон з допомогою електронної черги.
Найбільш активно користувачі застосовували програму для перетину кордону з Польщею (понад 550 тис. рейсів). Через кордон з Румунією завдяки системі “єЧерга” було здійснено більш ніж 180 тис. рейсів, з Молдовою – понад 120 тис., з Угорщиною – понад 102 тис., а зі Словаччиною – 54 тис. рейсів.
З серпня минулого року електронною чергою можуть користуватися не лише експортери / імпортери, а й компанії, що займаються пасажирськими перевезеннями.
Система дозволяє простежити завантаженість пунктів пропуску, стати в чергу і перетнути кордон в прогнозований час. Уже понад 100 тис. комерційних перевізників зареєструвались в системі. Користуватися “єЧергою” можуть не лише українські, а й іноземні перевізники.
“Показники могли б бути й більшими, якби не ті “видовища”, які ми спостерігали з боку закордонних протестувальників з листопада минулого і до квітня нинішнього року. Не ідеалізую жодну електронну систему, але її наявність – це все одно крок уперед з точки зору зручності, ніж за її відсутності. Краще рішення – суттєве розширення спроможностей прикордонних переходів, модернізація існуючих та відкриття нових пунктів пропуску через державний кордон, запуск спільного прикордонного і митного контролю. Над усіма цими питаннями наразі працює уряд”, – зазначає Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.