
Президент України підписав законопроєкт №9256д (Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) та вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей), який запроваджує масштабні зміни в регулюванні грального бізнесу. Про це свідчить картка документа.
Законопроєкт, ухвалений Верховною Радою 4 грудня 2024 року, передбачає ліквідацію Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) і створення нового уповноваженого органу, що відповідатиме за нагляд у цій сфері. До 1 квітня 2025 року має бути визначене міністерство, яке формуватиме політику у сфері азартних ігор та лотерей.
Ініціаторами законопроєкту є Данило Гетманцев, Вікторія Кінзбурська, Галина Васильченко, Ярослав Железняк та інші.
Нормативний документ запроваджує низку обмежень та правил для підвищення прозорості та відповідальності на ринку азартних ігор. Реклама азартних ігор тепер заборонена, за винятком її розміщення у нічний час на телебаченні та радіо, у медіа, призначених для аудиторії старше 21 року, а також на інтернет-платформах із цільовою аудиторією тієї ж вікової категорії. У рекламі заборонено використовувати образи військовослужбовців, волонтерів, популярних осіб і тематику, пов’язану з війною.
Ліцензування у цій сфері також стало суворішим. Отримати ліцензію не зможуть особи чи компанії, які мають податкові борги, фінансові зв’язки з країною-агресором або використовують її бренди. Усі фінансові розрахунки в азартних іграх відтепер дозволені лише через банківські рахунки, що унеможливлює використання інших платіжних сервісів. Заборонено приймати ставки у кредит або на умовах відкладеної оплати. Крім того, закон встановлює суворі обмеження на пропонування бонусів, спонсорство (за винятком спортивної сфери) та інші маркетингові активності.
Лотереї тепер регулюються за тими ж правилами, що й азартні ігри. Вони підпадають під суворі вимоги щодо репутації посадових осіб, відсутності податкових боргів і зв’язків із країною-агресором. У сфері лотерей дозволено ліцензування іноземних компаній із відповідним досвідом. Для контролю за виконанням вимог запроваджуються механізми «контрольних закупівель» із відеофіксацією.
Закон також передбачає запровадження лімітів на витрати та час гри, обов’язкові перерви для гравців, а також посилення боротьби з нелегальними азартними платформами. Очікується, що нововведення допоможуть створити прозорий ринок азартних ігор, мінімізувати ризики соціальної шкоди та забезпечити ефективний контроль над цією сферою.