Цифрошок

Рекордні блокування: 26 тисяч банківських рахунків заморожені через ухилення українців від мобілізації

Міністерство юстиції повідомило про те, що в Україні станом на сьогодні заблоковано банківські рахунки 26 тисяч осіб через порушення законодавства про мобілізацію. Як пояснили у відомстві, такі заходи вживаються у межах чинного правового механізму стягнення штрафів за ухилення від виконання обов’язків військового обліку.

У міністерстві наголосили, що рахунки громадян блокуються відповідно до судових рішень, коли особа, яка підлягає мобілізації або зобов’язана стати на військовий облік, порушує законодавчі вимоги й не сплачує адміністративний штраф, накладений уповноваженим органом — зазвичай територіальним центром комплектування (ТЦК). Тобто, йдеться не про автоматичне блокування, а про реалізацію судового рішення у межах виконавчого провадження.

За чинною редакцією статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, недотримання призовниками, військовозобов’язаними чи резервістами правил військового обліку, ухилення від проходження медичної комісії, неподання необхідних документів або інші порушення порядку мобілізації караються штрафом у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень.

Такі штрафи мають бути сплачені у встановлений строк, проте велика частка правопорушників цього не робить. За даними аналітичної системи «Опендатабот», тільки з початку 2025 року в Україні вже відкрито понад 10 тисяч виконавчих проваджень через несплачені штрафи за порушення мобілізаційного законодавства. При цьому, за підсумками 2024 року, залишаються не погашеними понад 52% штрафів, накладених територіальними центрами комплектування.

Після відкриття виконавчого провадження Державна виконавча служба (або приватний виконавець) має право вжити заходів примусового стягнення — зокрема, накласти арешт на банківські рахунки боржника. Це унеможливлює доступ особи до власних коштів, допоки борг не буде погашений.

У Мін’юсті також повідомили, що нові статистичні дані про кількість заблокованих рахунків громадян за несплату штрафів через порушення мобілізаційних норм з’являться після 1 квітня. Це дозволить оцінити динаміку застосування примусових заходів до громадян, які не виконують свої обов’язки у воєнний час.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Недостовірні дані на суму понад 438,5 млн грн виявлено за результатами грудневих перевірок декларацій посадовців

Окремо варто зазначити, що згідно з судовою практикою, значна частина таких штрафів скасовується. У разі звернення особи до суду з позовом про оскарження адміністративної постанови ТЦК, шанс на позитивне рішення доволі високий. За статистикою, суди скасовують штрафи приблизно у 78% випадків. Причини такого скасування можуть бути різними: неналежне оформлення постанови, відсутність доказів порушення, порушення процедури вручення повістки або виклику до ТЦК, відсутність належного повідомлення особи про її обов’язки тощо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку