Рекордний показник за 11 років: імпорт електроенергії сягнув 4,5 млн МВт-год

У 2024 році Україна імпортувала рекордний обсяг електроенергії за останнє десятиліття. За даними порталу Energy Map, загальний імпорт сягнув майже 4,5 млн МВт-год, що є найвищим показником за останні 11 років. Про це повідомив український аналітичний центр у сфері енергетики та клімату DiXi Group, посилаючись на портал відкритих даних Energy Map.
Основною причиною такого різкого зростання стали масштабні обстріли енергетичної інфраструктури України з боку Росії. З березня по грудень 2024 року російські війська здійснили 13 масованих атак, застосувавши 846 ракет і 866 дронів. Частина цих ударів завдала значних пошкоджень енергосистемі країни.
Найвищий рівень імпорту було зафіксовано влітку, зокрема в червні та липні. У цей період до наслідків обстрілів додалися аномальна спека та планові ремонти енергоблоків. Так, у червні обсяг імпорту склав 858,4 тис. МВт-год, що перевищило сукупний обсяг імпорту за весь 2023 рік на 6%.
Основними постачальниками електроенергії для України стали Угорщина (38,4% загального обсягу імпорту), Словаччина (23,4%), Румунія (18,5%), Польща (14,3%) і Молдова (5,4%).
Щодо експорту електроенергії, то у 2024 році він впав на 90% порівняно з довоєнним 2021 роком і склав лише 348,5 тис. МВт-год. Найбільші обсяги експорту спостерігалися в березні – до початку масованих атак. З травня по вересень експорт повністю зупинявся на 140 днів. Загалом протягом року Україна експортувала електроенергію лише 151 день, тоді як імпорт майже не припинявся, за винятком двох днів.
Ця аномальна ситуація у сфері енергетичного балансу демонструє масштаби викликів, які стояли перед Україною у 2024 році. В умовах воєнного стану стабільне функціонування енергосистеми стало критично важливим для забезпечення потреб країни. За підсумками року Україна залишилася нетто-імпортером електроенергії, адже обсяги імпорту значно перевищили експорт.