Росія таємно обслуговує літаки французькими компонентами, обходячи санкції

Казахстанські фахівці надають технічне обслуговування російським винищувачам Су-30СМ, використовуючи французьке обладнання компаній Thales і Safran, попри міжнародні санкції. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому організацією Inform Napalm.
Казахстанська компанія ARC Group активно співпрацює з російськими військовими, здійснюючи ремонт та обслуговування літаків Су-30СМ, на яких встановлене авіаційне обладнання французького виробництва – Thales і Safran (раніше Sagem).
Станом на 2024 рік, Росія володіє приблизно 130 модернізованими винищувачами Су-30СМ, з яких щонайменше 15 були втрачені під час бойових дій. Однак без належного технічного обслуговування, використання цих літаків могло б бути ще більш обмеженим через залежність від авіоніки іноземного виробництва, зокрема від французьких компаній.
Для належної експлуатації літаків, їхнє обладнання потребує постійного сервісу, який може надавати лише сертифікований виробником персонал. Після початку повномасштабного вторгнення, Росія втратила прямий доступ до таких послуг через санкції. Втім, обхід санкцій став можливим завдяки партнерству з казахстанським підрядником.
ТОВ “Analyst Research Consulting Group” (ARC Group), засноване в 2014 році, стало офіційним дистриб’ютором Safran Electronics & Defense в Казахстані та Киргизстані. Компанія надає продукцію та послуги переважно державним структурам, включаючи правоохоронні органи. Вже у 2021 році ARC Group підписала перший договір з російською компанією “Росавиаспецкомплект”, яка займається постачанням авіаційних комплектуючих.
Договір передбачає, що сертифіковані казахстанські фахівці виконують ремонт французького обладнання на російських винищувачах Су-30, використовуючи оригінальні французькі компоненти. Росіяни оплачують повний цикл послуг, включаючи навчання і сертифікацію фахівців у Франції, а також закупівлю необхідного обладнання у французьких виробників.
Хоча у французьких контрактах передбачено експортний контроль із забороною передачі товарів до Росії, дослідження виявило майже ідентичні за умовами і сумами контракти з російськими компаніями, що свідчить про недотримання Казахстаном цих обмежень.